Savez vladajuće stranke u Srbiji i radikala koje vodi osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj zabrinjava građane Srbije hrvatske nacionalnosti, izjavio je ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Žigmanov, koji je predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, reagovao je na najavu zajedničkog nastupa Srpske radikalne stranke (SRS) predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i Šešeljeve Srpske napredne stranke (SNS).
On je rekao da je u “liberalnim demokracijama svima dopušteno slobodno nastupiti na izborima osim onima koji nisu u kontekstu legalnosti isključeni”, ali da savez SNS i SRS izaziva zabrinutost kod građana hrvatske nacionalnosti.
“Jeste činjenica da je na čelu te stranke (SRS) osoba koja je pravosnažnom odlukom suda u Hagu osuđena za zločine nad Hrvatima i po svim zakonima u Srbiji ne bi smela biti aktivna u političkom životu”, navodi Žigmanov.
On je dodao da misli da to “ne bi bilo dobro kada je u pitanju demokracija i budućnost Srbije”.
Nekada bliski saradnici unutar ultranacionalističke SRS razmenili su teške reči nakon što su aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov prethodnih na tom mestu Tomislav Nikolić napustili stranku svog političkog mentora Vojislava Šešelja, koji je osuđeni ratni zločinac.
U međuvremenu su ublažili retoriku i najavili koaliciju na beogradskim i lokalnim izborima 17. decembra, dok će na parlamentarnim nastupati samostalno.
Prvi je tu informaciju saopštio Vojislav Šešelj na privatnoj televiziji Hepi.
“Naše razlike postoje na republičkom nivou i tamo ćemo imati odvojene liste i posebno idemo na izbore”, rekao je 1. novembra lider radikala koji je osuđen pred Haškim tribunalom zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.
Nešto kasnije istog dana oglasio se i Vučić, rekavši da Srpska napredna stranka (SNS) neće “formirati vladu” sa Srpskom radikalnom strankom, zbog razlika u programima.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.