Zaštitnik građana nakon masovnog ubistva na Vračaru: Dežurstvo učenika u školama protivzakonito

Zaštitnik građana nakon masovnog ubistva na Vračaru: Dežurstvo učenika u školama protivzakonito

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Beta

18.11.2023

Kategorija: U fokusu

Zaštitnik građana saopštio je danas da dežurstvo učenika za vreme nastave u školama nije po zakonu i da škole mogu da rasporede zaposlene da dežuraju, ali ne i učenike.

Praksa učeničkih dežurstava je preispitana nakon tragičnog događaja u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” 3. maja ove godine, kada su među ubijenima bile i učenice koje su tog dana dežurale u holu škole, saopštio je zaštitnik.

“Postupajući po zahtevu Zaštitnika građana Ministarstvo je dostavilo Uputstvo za izradu akta kojim ustanove obrazovanja i vaspitanja propisuje mere, način i postupak zaštite i bezbednosti dece i učenika, koji je usvojen krajem maja prošle godine. U tom uputstvu nigde se ne pominje dežurstvo učenika, što znači da u navedenim ustanovama nije moguće uvesti dežurstvo učenika za vreme nastave”, piše u saopštenju.

Zaštitnik dodaje da je tragičan događaj trećeg maja pokazao da praksa u nekim školama i dalje predviđa dežurstvo učenika.

“Stoga je Zaštitnik građana zatražio da Ministarstvo preko nadležnih školskih uprava obavesti sve škole da dežurstvo učenika u toku nastave nije dozvoljeno i da je nezakonito, a da one ustanove koje to imaju, odmah prekinu sa tim”, navedeno je iz službe Zaštitnika, uz informaciju da je ministarstvo svim direktorima škola prosledilo akt u kojem je ukazano da ustanova utvrđuje raspored dežurstva zaposlenih, ali ne i učenika, koje upravo zaposleni i treba da zaštite.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.