Zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu danas predaju zahtev za ostavku rektora Dejana Madića

Zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu danas predaju zahtev za ostavku rektora Dejana Madića

Rektorat Univerziteta u Novom Sadu, foto: Magločistač

Izvor: Autonomija

11.12.2024

Kategorija: U fokusu

Zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu (UNS) su pozvali građane da ih podrže i pridruže im se u sredu, 11. decembra, prilikom podnošenja zahteva za ostavku rektora, profesora Dejana Madića u Rektoratu.

Naveli su da će skup ispred Rektorata početi u 11.52 kako bi se odala počast stradanju 15 osoba “koje se moglo i moralo izbeći”, nakon čega će u 12.07 časova predati zahtev za ostavku rektora Novosadskog univerziteta, profesora Dejana Madića.

“Studentska pobuna protiv nepravde širi se i po našem gradu i našem Univerzitetu. Dok s ponosom gledamo naše studente i studentkinje koji se bore za bolje i pravednije društvo, istovremeno s nelagodom pratimo reakcije rektorata na hrabrost, odlučnost i solidarnost koju studenti svakodnevno iskazuju. Premda ovo nikako nije prvi put da se rektor Novosadskog univerziteta pokazuje kao nedorastao vlastitoj funkciji i suprotstavljen svojim studentima, nastavnicima i svim zaposlenima na fakultetima, nadamo se da će biti poslednji”, istakli su u javnom pozivu zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu.

Oni su naveli da u trenutku kada se sve veći broj studenata i fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pridružuje sve masovnijim blokadama fakulteta u Srbiji, rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić “svojim postpucima produbljuje krizu”.

“Umesto da deluje kao faktor ujedinjenja, međusobnog razumevanja i akademske čestitosti, rektor Univerziteta u Novom Sadu proizvodi dodatnu konfuziju i nepoverenje između studenata, profesora, fakulteta i Rektorata. Stavovi rektora UNS, prof. dr Dejana Madića, u suprotnosti su sa njegovim ranijim stavovima o blokiranju fakulteta, a sopstvenu akademsku zajednicu ignoriše održavanjem skrivenih i nenajavljenih sastanaka, kao i favorizovanjem određenih medija umesto zvaničnih kanala komunikacije UNS”, objavili su u pozivu.

Ukazali su da je proteklog vikenda saopštenje Rektorskog kolegijuma i Dekanskog kolegijuma, sa sastanka o kome su nastavnici nekih fakulteta obavešteni tek nakon što se održao, u vrlo nejasnom obliku završilo u određenim medijima pre nego što se pojavilo na sajtu UNS i mnogo pre nego što su zaposleni na fakultetima mogli da saznaju šta se događa.

“Na ovakav način direktno je ugrožen integritet Univerziteta, pošto su tabloidi iskorišćeni kao sredstva informisanja pre zvaničnih kanala UNS, te je došlo do zbunjivanja javnosti, kao i zaposlenih na fakultetima i studenata”, ocenili su.

Takođe, istakli su da su pojedini dekani podržali zahteve studenata i nisu saglasni sa iznetim stavovima koji su prosleđeni tabloidima, te da je javnost dovedena u zabludu da oko saopštenja Rektorata postoji konsenzus među dekanima.

Podstili su i da je rektor Madić tokom nasilne blokade Filozofskog fakulteta u kojoj je učestvovao niz nepoznatih osoba u martu 2024, saopštio da Rektorat ne može da se meša u blokadu tog fakulteta jer bi time narušio njegovu autonomiju, te istovremeno podržao zahteve studenata koji su tada organizovali blokadu.

“Smatramo da je jedan od nužnih koraka u prevazilaženju krize u kojoj se Univerzitet u Novom Sadu nalazi ostavka rektora. U skladu s tim, pozivamo rektora prof. dr Dejana Madića da podnese ostavku kako bi takvim činom povratio poverenje studenata i zaposlenih i očuvao integritet institucije Rektorata UNS. Ukoliko rektor odbije navedeni poziv, apelujemo na članove Saveta UNS da deluju u skladu sa svojim nadležnostima i razreše dužnosti aktuelnog rektora koji se ogrešio o pravne i moralne norme našeg Univerziteta”, poručili su zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.