Vlada protiv prisustva novinara 021.rs, N1 i TV Nova na sastanku sa poljoprivrednicima

Vlada protiv prisustva novinara 021.rs, N1 i TV Nova na sastanku sa poljoprivrednicima

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: 021.rs

25.11.2023

Kategorija: U fokusu

Vlada Srbije uslovila je nastavak pregovora s poljoprivrednicima zabranom da sastanku prisustvuju novinari 021.rs, N1 i TV Nova.

Obrazloženje Vlade je da se radi o “medijima koji imaju političke emisije, a ne agrarne” i da im nije mesto na pregovorima u Kisaču u nedelju u podne, kažu za 021.rs poljoprivrednici.

Udruženja poljoprivrednika koja učestvuju u protestu su, nakon konsultacija, odlučila da pristanu na ovaj zahtev Vlade Srbije, a njihovi predstavnici su se 021.rs izvinili zbog toga.

Tako će u Kisaču biti prisutni predstavnici portala Agroklub i Agroportal, za koje Beograd nije imao primedbi, dok za RTV još nije razjašnjeno da li mogu ili ne.

Sekretar Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Mileta Slankamenac za 021.rs navodi da lično nije saglasan sa ovom odlukom, ali da većina ostalih organizatora protesta pristaje na uslov Vlade Srbije da sastanku ne prisustvuju novinari 021.rs, N1 i Nova, pa će pregovori biti održani.

“Inicijativa je više puta insistirala da na pregovorima bude i predstavnik medija zbog negativnih iskustava s nekih ranijih sastanaka, kako bi poljoprivrednici čuli sve. Ove nedelje u Vladi smo, nakon razgovora, ponovili taj zahtev i rečeno je da mogu doći, kako su naveli, agrarni novinari. Mi smo poslali spisak novinara koji su izveštavali i pratili protest i poljoprivrednike, a među njima su i 021.rs, N1 i Nova”, navodi Slankamenac za 021.rs.

Dodaje da su poljoprivrednici u petak dobili obaveštenje iz Vlade da ti novinari i mediji ne mogu doći jer, kako su naveli, to nisu agrarni novinari, nego imaju političke emisije.

“Potom smo imali razgovore, mi organizatori protesta, i odlučeno je, u cilju da pregovori ne propadnu, da ne insistiramo na prisustvu 021, N1 i Nove. Većini nije važno koji će novinari biti prisutni, pa će to biti predstavnici Agrokluba i Agroportala”, kaže Slankamenac.

On je dodao da su poljoprivrednici, nakon zahteva Vlade da sastanku ne prisustvuju određeni mediji, poslali njihov zahtev da Vlada kao druga strana ne može dovesti Pink, Hepi i Informer.

Sekretar Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije dodaje za 021.rs da oni žele da postignu dogovor s Vladom oko pregovora i da ne bi želeli posebno da komentarišu ovaj potez Beograda.

“Generalno, ovaj potez Vlade da dolazi u Kisač da uspostavi normalan dijalog, tako se i vode normalni pregovori svuda u svetu. Da obe strane budu ravnopravne u pregovorima, to je poenta priče, jer kad ulazite u pregovore morate imati osećaj ravnopravnosti, da se radi zajednički. Pa tako i ovo, jednom su oni domaćini u Beogradu, drugi put mi evo u Kisaču”, dodaje Slankamenac za 021.rs.

Portal 021.rs uputio je pitanja Vladi Srbije zbog čega je određenim medijima zabranjeno izveštavanje sa sastanka u nedelju.

Portal 021.rs je bio prvi medij koji je najavio mogućnost protesta poljoprivrednika u Srbiji. Nakon što se to dogodilo, 021.rs je detaljno izveštavao o onome šta se dešava prvenstveno na ulicama Novog Sada, a potom i u ostalim delovima Vojvodine i Srbije. Portal 021.rs je o ovoj temi izveštavao profesionalno i nepristrasno, prenoseći izjave kako poljoprivrednika koji protestuju, tako i predstavnika vlasti, kao i stručnjaka koji su govorili o stanju u poljoprivredi.

Argument da mediji imaju “političke emisije” zbog čega ne bi trebalo da izveštavaju sa sastanka u Kisaču predstavlja samo izgovor kojim se izbegava reći da u Srbiji postoje podobni i nepodobni mediji.

Portal 021.rs se nada da će svim zainteresovanim novinarima biti omogućeno prisustvo na sastanku u Kisaču.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.