Viši sud u Beogradu obustavio je odluku o obustavi rada koju je donela Advokatska komora Srbije.
Praktično, ovo znači da se odluka kojom se rad obustavlja u periodu od 20. do 26. januara poništava i da advokati moraju da nastave da rade.
Viši sud u Beogradu izdao je zvanično saopštenje u kom se navodi da je doneta privremena mera kojom se obustavlja odluka Advokatske komore Srbije, te da ova mera ostaje na snazi do pravnosnažnog okončanja postupka.
Kako navode, u obrazloženju rešenja o obustavi treba da bude ustanovljen minimum rada neophodan za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata i stranaka.
“Međutim, predmetnom odlukom Skupštine AKS je određeno trajanje potpune obustave, ali ne i eventualni izuzeci, bilo uz opšte navođenje dužnosti obezbeđenja minimuma procesa rada, bilo uz taksativno navođenje takvih izuzetaka, a koji bi podrazumevali ostvarivanje minimuma procesa rada u korist stranaka. Reč je o radnjama koje advokati preduzimaju u cilju pružanja pravne pomoći, a koje ne trpe odlaganje, jer mogu proizvesti značajne posledice usled njihovog propuštanja”, navodi se u rešenju suda.
Tu se, pre svega, mora imati u vidu interes maloletnih lica u pogledu krivičnopravne zaštite, zatim odbrana okrivljenih koji su uhapšeni u krivičnom postupku, kao i, jednako važna, zaštita stranaka u građanskim i drugim postupcima, u kojima je predviđena hitnost u postupanju, navodi se dalje.
“Naime, sud je našao da Skupština Advokatske komore Srbije, u skladu sa zakonom može doneti legitimnu odluku da iz određenih razloga oročeno obustavi rad, ali samo uz ispunjenje određenih zakonskih uslova. Na ovo advokate, kao članove komore, obavezuje i Kodeks profesionalne etike advokata koji je upravo Skupština Advokatske komore Srbije donela. Međutim, sadržinom odluke Skupštine AKS o potpunoj obustavi rada, stvorena je upravo suprotna situacija, budući da istom nije ustanovljen minimum procesa rada, čime je ovakva odluka suprotna Kodeksu profesionalne etike advokata”, navodi se u saopštenju suda.
Protiv ovog rešenja je dozvoljena žalba Apelacionom sudu u Beogradu, pri čemu izjavljena žalba ne odlaže izvršenje rešenja.
Miloš Pavlović za N1 objašnjava da je sud ovu odluku doneo po tužbi advokata Gorana Petronijevića.
“Mi sada čekamo da ta odluka koja je, da kažemo, procurila iz Suda, bude zvanično izrađena i dostavljena Advokatskoj komori Srbije, da Advokatska komora Srbije obavesti sve svoje članove i javnost, kako je ono što je odlučeno u subotu stavljeno van snage. Faktički, obustava rada je prekinuta i mora da se radi”, objasnio je Pavlović.
Goran Petronijević je, prema pisanju N1, poznati beogradski advokat koji je zastupao brojne poznate klijente, među kojima su bivši načelnik Državne bezbednosti Rade Marković, bivši načelnik Vojne bezbednost Aco Tomić, a u Hagu je zastupao Veselina Šljivančanina i Radovana Karadžića. Bio je branilac pevačici Svetlani Ceci Ražnatović, ali i pripadnicima Zemunskog klana.
Upitan hoće li je se advokati pridržavati, Pavlović kaže da je to malo stvar esnafa, a malo i lične odgovornosti.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.