Unesko: Neophodno da se sektor kulture u Srbiji prilagodi novim uslovima rada

Unesko: Neophodno da se sektor kulture u Srbiji prilagodi novim uslovima rada

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

24.11.2020

Kategorija: U fokusu

Cekolupna ekonomija, uključujući kulturu i kreativni sektor, potrebno je da se prilagodi novim uslovima rada i života, zasnovanim na principima kao što su javna bezbednost, transparentnost, jednakost uključujući i jednakost prihoda, piše u izveštaju Uneska o uticaju pandemije na kulturu i kreativni sektor u Srbiji.

U istraživanju koje je obuhvatilo period prvog talasa pandemije korona virusa od aprila do juna 2020, a učestvovali su Zavod za proučavanje kulturnog razvitka Srbije, platforma Srbija stvara i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Prikupljanje podataka realizovano je tokom juna meseca 2020. godine. Istraživanje o efektima pandemije na kulturne institucije i organizacije obuhvatilo je 562 institucije kulture, uključujući 530 javnih ustanova, 12 privatnih i 20 ustanova koje funkcionišu kao deo javnih preduzeća, fondacija, verskih zajednica, univerziteta, kao i 6.476 preduzeća u kulturnom i kreativnom sektoru.

U izveštaju Uneska se navodi da je tokom oporavka važno posebno naglasiti uključivanje najteže pogođenih grupa i precizira da žene čine 58,8 odsto zaposlenih u oblasti kulture i u kreativnom sektoru, a 46,2 odsto žena je na mestu direktora u javnim institucijama kulture.

Pored toga, 70 odsto zaposlenih u kreativnoj industriji ima između 25 i 44 godine. Oko 50 odsto firmi koje su u vlasništvu LGBTI osoba i to većina njih u turističkom sektoru kao delu kreativne industrije, pretrpelo je direktne ekonomske posledice pandemije.

U izveštaju se ocenjuje da se održivost oporavka u oblasti kulture ne može postići dok sve grupe nisu potpuno obuhvaćene i ističe značaj stvaranja novih digitalnih kulturnih prostora za pristupanje i konzumiranje kulture i kulturnog nasleđa putem tehnologija.

U tom cilju je potrebno ulaganje u tehničku opremu, a zaposlenima u kulturi i kreativnim industrijama biće potrebne nove veštine za neposredno delovanje i za učešće u oporavku tog sektora od posledica pandemije.

„Ova promena u poslovnom modelu je imperativ za dugoročni opstanak sektora“, dodaje se u zaključcima izveštaja i ističe da taj sektor treba da se usredsredi na identifikovanje novih mogućnosti za kulturnu i kreativnu proizvodnju, širenje i potrošnju kulturnih dobara i usluga. „Ovo je još relevantnije imajući u vidu značaj kulture za društvo“, ukazuje se u izveštaju.

U izveštaju se takođe dodaje da dostupnost kulturnih sadržaja pomaže ljudima da se nose sa krizom i uvedenim restriktivnim merama, pa su brojne institucije kulture u tu svrhu pružile onlajn besplatan sadržaj.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.