Unapređenje saradnje nadležnih institucija sa novinarskim i medijskim asocijacijama od velikog značaja
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija Lokal pres, Asocijacija onlajn medija (AOM) i Fondacija “Slavko Ćuruvija” uputili su danas Republičkom javnom tužilaštvu, Ministarstvu unutrašnjih poslova, ali i drugim novinarskim i medijskim asocijacijama, Nacrt memoranduma o saradnji i merama za podizanje nivoa bezbednosti novinara i drugih medijskih poslenika.
Kako se objašnjava u saopštenju, potpisnici smatraju da je unapređenje saradnje nadležnih institucija sa novinarskim i medijskim asocijacijama, sa ciljem povećanja bezbednosti novinara i medijskih poslenika, od velikog značaja.
U saopštenju se podravlja činjenica da su državni organi, u skladu sa obavezama koji proističu iz Akcionog plana za Poglavlje 23, pokrenuli inicijativu da se saradnja definiše zasebnim dokumentom, u kojem će se usaglasiti stavovi i aktivnosti svih relevantnih aktera i predvideti odgovarajuće aktivnosti.
“Posle međusobnih i konsultacija sa pravnim ekspertima i predstavnicima međunarodnih organizacija – u cilju povećanja efikasnosti i usklađivanja dokumenta sa međunarodnim standardima i konceptom medijskih sloboda – potpisnici su izmenili i dopunili postojeći nacrt memoranduma kojeg su sastavili predstavnici državnih organa”, ističe se u saopštenju.
Udurženja su poručila da čvrsto stoje na stanovištu da jedan od ključnih elemenata memoranduma mora da bude temeljna analiza postupanja nadležnih organa u slučajevima napada na novinare i prepoznavanje ključnih slabosti i prepreka u ovom procesu, kako bi se došlo do preporuka za izmenu relevantnih zakonskih, podzakonskih akata, unutrašnjih procedura i komunikacije između aktera.
NUNS, NDNV, Lokal pres, AOM i Fondacija “Slavko Ćuruvija” su apelovali da se što pre nastavi rasprava o ovom važnom dokumentu.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.