Nakon što su predstavnici sedam udruženja poljoprivrednika u petak, 5. maja, uputili predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić i ministarski poljoprivrede Jeleni Tanacković zahtev od osam tačaka, dan kasnije je iz Vlade stigao poziv za sastanak koji je počeo jutros u 8 sati.
Kako navode iz Udurženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, na pregovorima sa premijerkom Anom Brnabić, potpredsednikom Vlade i ministrom finansija Sinišom Malim, kao i ministarkom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelenom Tanasković, ispred ovog udruženja učestvuju Miroslav Matković i Antun Nađheđeši iz Subotice.
U upućenom zahtevu, poljoprivrednici traže formiranje zaštićene otkupne cene mleka u iznosu od 78 dinara po litri bez poreza, premiju za mleko u iznosu od 20 dinara za litar, zatim subvencije u visini od 35 hiljada dinara po hektaru uz ukidanje ograničenja na 20 hektara.
Oni zahtevaju i da referentna cena ratarskih kultura treba da bude izjednačena sa robnim berzama u Budimpešti i Parizu, zatim traže regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda, kao i da cena dizel goriva za sve obradive površine bez akciza sa porezom bude 100 lirata po hektaru za ratarske kulture i 300 litara za povrtarske.
Poljoprivrednici zahtevaju i regres za mlečne krave u iznosu od 40 hiljada dinara po grlu, kao i ukidanje naknade za odvodnjavanje.
Među potpisnicima zahteva nalaze se Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije iz Inđije, Udruženje proizvođača mleka “Naše mleko” iz Šapca, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, zatim Udruženje poljoprivrednih proizvođača “Stig” Grada Požarevca, Udruženje za spas i opstanak stočara zapadne Srbije “Gornje Nedeljice”, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, kao i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja “Adrani”.
Podsećamo, poljoprivrednici su u svom zatevu tražili da se Vlada i ministartvo izjasne po njihovom zahtevu najkasnije do 12. maja, dok su u suprotnom najavljivali proteste na teritoriji cele Srbije od 16. maja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.