U Memorijalnom centru u Potočarima danas se održava komemoracija povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, koji su tokom jula 1995. godine počinile srpske snage nad bošnjačkim stanovništvom u tadašnjoj “zaštićenoj zoni” pod kontrolom UN-a.
U Potočarima će biti sahranjeni posmrtni ostaci 30 žrtava, među kojima se nalaze i četiri maloletne osobe.
Najmlađa žrtva koja će biti sahranjena ove godine je Elvir Salčinović, koji je imao 15 godina kada je ubijen, a najstarija žrtva je Nezir Muminović, koji je u momentu kada je ubijen imao 65 godina.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.721 žrtva.
Za genocid i zločine u Srebrenici pred Haškim tribunalom i sudovima u BiH do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.
U Federaciji BiH 11. jul je Dan žalosti, ali ne i na teritoriji cele BiH, jer su se srpski ministri u Savetu ministara BiH suprostavili donošenju te odluke.
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt) u Potočarima je izjavio da će početi raditi na pronalaženju pravnih rešenja kako bi svi koji negiraju genocid u Srebrenici bili krivično gonjeni.
Šmitov prettodnik, Valentin Incko (Inzko), doneo je u leto 2021. godine Zakon o zabrani negiranja genocida, ali iz Tužilaštva BiH nije pokrenut nijedan predmet protiv osoba koje javno negiraju genocid u Srebrenici i veličaju osobe presuđene za ratne zločine, navodeći da ta oblast nije pravno jasno definisana.
Komemoraciji prisustvuju članovi porodica srebreničkih žrtava, veliki broj građana, zvaničnici Federacije BiH i BiH, članovi diplomatskog kpora u BiH, međunarodni zvaničnici, kao i predstavnici susednih zemalja.
Komemoraciji ne prisustvuje niko od visokih zvaničnika iz Republike Srpske iz srpskog naroda.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.