TRANSPARENTNOST SRBIJA: PREDSTAVA O KORUMPIRANOSTI SE NE SMANJUJE

TRANSPARENTNOST SRBIJA: PREDSTAVA O KORUMPIRANOSTI SE NE SMANJUJE

Objavio: Magločistač

22.02.2018

Kategorija: U fokusu

Srbija je u istraživanjima o percepciji korupcije stagnirala 2017. godine, jer nije bilo bitnog poboljšanja zakona, niti se postojeći primenjuju, ocenila je danas Transparentnost Srbija i zatražila “radikalne mere” za suzbijanje korupcije.

Na konferenciji za novinare povodom objavljivanja svetskog Indeksa percepcije korupcije za 2017. godinu, predsednik Transparentnosti Vladimir Goati je rekao da Srbija i pored napora za borbu protiv korupcije i učvršćivanje vladavine prava nije “sprovela čak ni aktivnosti iz akcionih planova za borbu protiv korupcije u sklopu EU integracije” kojoj kaže da teži.

“Srbija je pre svega stagnirala jer je to zemlja zakasnele privatizacije, a i jer privatizacija nije dovoljno efikasna”, ocenio je Goati.

Rekao je da je problem i to što se zaposleni u državnoj administraciji i rukovodioci javnih službi “postavljaju kao partijski funkcioneri”.

Iako postoje “naznake da se država bori protiv te vrste zapošljavanja”, kroz instituciju konkursa, i oni se često ne sprovode kako bi trebalo, dodao je on.

“Ne verujem da ćemo se brzo osloboditi tog strašnog neprijatelja korupcije… potrebno je više desetina godina za to, jer u Srbiji ipak postoji ‘ljudski koruptivni mentalitet’ “, ocenio je Goati.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić je kazao da su u Srbiji potrebne “radikalne mere”.

“Percepcija (korupcije) se sporo menja i mali broj zemlja je u prethodnoj godini napravio pomak, ali u Srbiji nema pomaka ni u prethodnih 10 godina, tako da to što se sporo menja ne može biti izgovor”, smatra Nenadić.

Dodao je da neke reformske mere digitalizacija, pojednostavljenje procedura i predvidivost rada inspekcije mogu smanjiti korupciju, ali “očigledno nisu bile dovoljne da se bitno promeni predstava o korumpiranosti javnog sektora u Srbiji”.

Kao prioritete za borbu protiv korupcije, Nenadić je naveo “povećanje javnosti donošenja odluka” i rada Vlade, poboljšanje pravila finansiranja političkih stranaka i izbornih kampanja, i sveobuhvatna pravila o državnom i političkom oglašavanju.

Po Indeksu percepcije korupcije za 2017. godinu, koji je objavila organizacija Transparensi internešenel (Transparency International), Srbija je od 2016. pala za pet mesta i među 180 zemalja i teritorija je na 77. mestu, sa indeksom 41, na skali od nula do 100.

Najbolji rezultat imaju Novi Zeland (indeks 89) i Danska (88), slede Finska, Norveška i Švajcarska sa (85), dok su na dnu Avganistan (15), Sirija (14), Južni Sudan (12) i Somalija (indeks 9).

Od bivših jugoslovenskih republika, Slovenija je najbolje plasirana, sa indeksom 62, ispred Srbije su  i Hrvatska (49) i Crna Gora (46), a iza Srbije su BiH (38) i Makedonija (35).

Isti broj indeksnih poena kao Srbija (41) imaju i Kina, Surinam, i Trinidad i Tobago.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.