ŠTRAJK GLAĐU IZBJEGLICA SHVAĆEN KAO SIMBOLIKA

ŠTRAJK GLAĐU IZBJEGLICA SHVAĆEN KAO SIMBOLIKA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

04.08.2016

Kategorija: U fokusu

Većina izbjeglica se prijavila na spisak tražilaca azila u Mađarskoj, ali nema garancije da će ga dobiti.

Izbjeglice koje su pet dana štrajkovale glađu na Horgošu, na granici Srbije i Mađarske, smještene su u Centar za azil u Banji Koviljači. Od njih 86, koliko je stiglo sa Horgoša, ostalo je 72. Centar je otvorenog tipa i manje grupe izbjeglica ga svakodnevno napuštaju.

Osim vidnog fizičkog premora, izbjeglice su u dobrom su zdravstvenom stanju. Dobra njega u centru za azil ih oporavlja. Ali ono kroz šta su prošli ostavilo je traga.

„Emocije? Nemam ih više. A ni nade. Dao sam sve od sebe da uđem u Mađarsku, ali ne daju mi. Sada više nište ne osjećam, niti se čemu nadam. Ako me deportuju, nije me briga. Bit ću sretan da umrem u svojoj zemlji“, navodi Abdul-Malek, izbjeglica iz Afganistana.

Tri dana hoda i pet dana bez hrane, odgovor nisu dobili.

„Mađarska vlada nije željela čuti naš glas. To nas je veoma razočaralo. Jer, mi nismo tražili da otvore granicu da bismo tamo ostali. Samo želimo znati zašto nam ne daju da prođemo kroz Mađarsku“, kazao je Simon Karga, izbjeglica iz Nepala.

Iscrpljene alternative

Niko od njih nije podnio zahtjev za azil u Srbiji. Sve mogućnosti za bilo kakvu promjenu svoje situacije, iscrpili su.

„Hiljade izbeglica prošlo je kroz Srbiju od početka izbegličke krize. Nije prvi put da se štrajkom glađu pokušava da utiče na odluke susednih zemalja koje su im zabranile prolazak kroz svoju teritoriju. I štrajk glađu na Horgošu i Marš nade koji mu je prethodio dao je izbeglicama osećaj da su uradili sve što je do njih. Ali u praksi, takvi potezi nisu nikad promenili stvari“, javlja reporterka Al Jazeere Jelena Glušac.

„Ta protestna šetnja, to im niko nije mogao objasniti, ali mi koji dugo radimo na ovom poslu smo bili svesni da sa svim dosadašnjim aktivnostima i potezima kojima je Mađarska pokazala koliko je odlučna da ne popušta ni pod kakvim i mnogo agresivnijim postupcima na njihovoj granici. Prema tome da li će primiti više ili manje, znači oni će primiti onoliko koliko oni odrede, i tu popusta nikakvog do sada nije bilo, Na kraju je ispalo da je cela ta protestna šetnja koja je trebalo da nosi neku simboliku ustvari ostala samo to, obična simbolika ali nije ništa u praksi promenila“, kazao je Robert Lesmajster, upravnik Centra za azil u Banji Koviljači.

Nekolicina onih koji su nakon štrajka glađu na Horgošu stigli, već je napustila centar. Većina je ipak odlučila da svoje ime stavi na spisak onih koji azil žele da zatraže u Mađarskoj, procedura koja ne garantuje ništa. Mnogi će opet tražiti drugo rješenje.

Izvor: Al Jazeera

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.