Većina članova Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je na predlog članice tog tela Višnje Aranđelović odlučila da odloži današnju sednicu, na kojoj je trebalo da se raspravlja o rijaliti programima i izveštavanju tokom izborne kampanje, jer nisu mogli da joj prisustvuju novinari, saopštilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Sledeća sednica zakazane je za 2. novembar, kada će biti obezbeđena sala u kojoj će moći da se ispoštuju epidemiološke mere, kako bi i novinari mogli da prisustvuju.
Na dnevnom redu današje sednice Saveta bile su tačke za koje je javnost bila zainteresovana, zbog čega je Aranđelovićeva insistirala da joj prisustvuju i novinari.
Odlučivanje o Nacrtu pravilnika o vremenu emitovanja rijalitija prisilnog okruženja, završnom izveštaju službe REM o medijskom izveštavanju u predizbornoj kampanji, kao i o zahtevu Adria Media Grupe za kontrolu rada televizije N1, bilo je između ostalog u planu za današnju sednicu REM.
Nakon što je UNS u ponedeljak poslao zahtev za izveštavanje sa sednice, od REM je istog dana stigao potvrdan odgovor, ali je danas zahtev odbijen.
“Usled pogoršanja epidemiološke situacije na teritoriji Beograda REM nije u mogućnosti da omogući potpunu bezbednost za sve koji žele da prisustvuju današnjoj sednici, zbog čega je odlučeno da joj prisustvuju samo zaposleni u regulatoru”, navodi se u odgovoru UNS.
Članovi Saveta REM danas je trebalo da donesu odluku o Nacrtu pravilnika kojim rijaliti programi prisilnog okruženja prelaze u noćni termin, od 23 do 6 sati ujutru. On se potom šalje Ministarstvu kulture i informisanja na mišljenje, koje nije obavezujuće, pa sledi javna rasprava posle koje REM donosi krajnju odluku.
Da rijaliti programi prisilnog okruženja imaju štetan uticaj na maloletnike, ali i na čitavo društvo, zaključak je prethodne sednice Saveta članova REM.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.