Komisija za žalbe Saveta za štampu odlučila je da su dnevni list Kurir i portal Nova.rs prekršili Kodeks novinara Srbije objavljivanjem tekstova o masovnom ubistvu u OŠ “Vladislav Ribnikar”, a Informer tekstom u kojem vređa kosovske Albance, saopšteno je danas.
Kako se navodi, veći deo sednice Komisija je diskutovala o žalbama na tekstove o tragediji u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” koji su objavljeni na portalu Nova.rs i u dnevnom listu Kurir, a žalbe je podnela predstavnica Asocijacije medija u Komisiji za žalbe Jelka Jovanović.
Član komisije može podneti žalbu na neki tekst u izuzetnim situacijama, ukoliko se radi o bitnom kršenju Kodeksa novinara Srbije, ali ne može učestvovati u donošenju odluka što je, kako se navodi u saopštenju, ovoga puta bio slučaj.
Tekst objavljen na sajtu Nova.rs, kako je navela Jovanović, jedan je od prvih u kojima se u potpunosti otkriva identitet maloletnika koji je pucao u školi “Vladislav Ribrnikar” objavljivanjem imena, prezimena i fotografije na kojoj su samo oči prekrivene.
Ona je kazala da je tekst kasnije izmenjen tako da sada umesto punog imena i prezimena stoji samo ime i početno slovo prezimena, a redakcija portala Nova.rs nigde nije naznačila da je do te izmene došlo, niti se izvinila za neetičko i neprofesionalno izveštavanje o teškom zločinu.
Redakcija tog portala nije Komisiji poslala odgovor na žalbu, u kojoj je Jovanović navela da je vest objavljena pre nego što je MUP saopštio bilo kakve podatke, a maloletnik se u celom tekstu doslovno naziva ubicom.
U slučaju lista Kurir, već na naslovnoj strani izneti su detalji iz iskaza okrivljenog maloletnog napadača, rekla je Jovanović i dodala da naslovnica sadrži uznemirujuće informacije o zločinu, planiranju i motivima, a više takvih detalja objavljeno je u samom tekstu.
Kao izvor poverljivih i uznemirujućih informacija, Kurir navodi nezvanična saznanja iz razgovora sa radnicima Centra za socijalni rad.
“Iznošenjem nezvaničnih privatnih podataka iz iskaza okrivljenog, Kurir nije radio u javnom interesu, već je zloupotrebio osetljive podatke do kojih je došao. Na ovaj način su uznemirene sve osobe direktno pogođene ovim zločinom, kao i cela javnost”, navela je Jovanović u žalbi.
Redakcija Kurira poslala je odgovor na žalbu u kome se navodi da su tog dana objavljene proverene i tačne informacije i ocenila da je prećutkivanje bitnih informacija takođe kršenje Kodeksa novinara.
Generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković rekla je da im je stiglo mnogo žalbi na tekstove o ovoj tragediji, a pošto Savet za štampu nije ovlašćen da odlučuje o žalbama građana na tekstove kojima nisu direktno oštećeni, one nisu bile na dnevnom redu.
Prema njenim rečima, trebalo bi da bude organizovana vanredna sednica u kojoj će članovi Komisije za žalbe razgovarati o izveštavanju o masovnim ubistvima.
Jovanović je podnela žalbu i na tekst koji je objavljen u štampanom i onlajn izdanju dnevnog lista Informer, gde se već u naslovu Albanci oslovljavaju uvreljivim terminom “Šiptari”, a posle naslovnog bloka autor ide korak dalje i naziva ih “teroristima iz Prištine”.
“Ne samo uvredljivom terminologijom, već i porukom u naslovu, tekst Albancima poručuje da nisu dobrodošli”, navela je Jelka Jovanović, dok list Informer na žalbu nije odgovorio
Članovi Komisije za žalbe odlučivali su i o žalbama koje su podnosile osobe direktno pogođene spornim tekstovima, a odlučeno je da su Sremske vesti prekršile Kodeks novinara objavljivanjem sadržaja sa lažnog i pravog profila Sandre Kukić, pozivajući čitaoce da glasaju koji je pravi.
Kukić je u žalbi navela da su na lažnom profilu objavljene njena i fotografija njenog deteta sa ponižavajućim sadržajem, a sadržaj sa ovog profila prenesen je i u tekstu uz uvredljive konstatacije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.