Bojan Tončić bio je autor analiza, članaka i kolumni koje je objavljivao u brojnim srpskim i stranim medijima, a posljednjih godina redovno je objavljivao i tekstove na portalu Al Jazeere Balkans.
Bojan Tončić, kolumnista i saradnik Al Jazeere Balkans već duži niz godina, preminuo je u Beogradu, u 57. godini.
Tužnu vest o njegovom odlasku službeno je u petak potvrdilo i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Tončić je tokom karijere pisao o ratnim zločinima, uzrocima, počiniteljima, društvenoj atmosferi za suočavanje i pravnom epilogu procesa protiv njih. Analizirao je i odnos države i društva prema bliskoj, ratnoj prošlosti, ali i pisao o problemima diskriminacije manjina, žena, ugrožavanju ljudskih prava. U svojim tekstovima pratio je medijsku scenu u Srbiji, stanje u medijima i položaj novinara.
“Britkog jezika, oštrouman, jasan i zauvek odan antiratnoj ideji, Bojan Tončić pisao je bez zadrške i neumorno o ratnim zločinima i odgovornosti Miloševićevog režima i svih drugih nalogodavaca i ratnih huškača, uključujući i deo medija”, objavio je NUNS.
Autor je analiza, članaka i kolumni koje je objavljivao u brojnim srpskim i stranim medijima, a posljednjih godina redovno je objavljivao i tekstove na portalu Al Jazeere Balkans.
Od osnivanja je radio u dnevniku “Danas”, osnovao je i uređivao mesečnik “Prava čoveka”, jedini nezavisni list koji je izlazio u Leskovcu, pisao za e-Novine i “XXZ magazin”, sarajevske “Dane”, portale Nomad, Remarker i Lupiga te bio glavni urednik “Dosijea o medijima” Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
“Bojan Tončić skretao je pažnju javnosti na činjenicu da se društvo nije suočilo sa pogubnim posledicama hegemonističkih velikodržavnih projekata”, objavio je portal Nomad na vest o Tončićevoj smrti.
“Sa kreiranjem i podsticanjem pobune Srba u Hrvatskoj i sa agresijom na Bosnu i Hercegovinu, Tončić se svojim napisima suprotstavio činjenici da su ratni zločinci na javnim funkcijama, te odsustvu opštedruštvene empatije prema bolu žrtava zločina. Apostrofirao je činjenicu da se događaji iz bliske, ratne prošlosti krivotvore, da se falsifikuju uzroci i posledice, negira učešće države Srbije u sukobima, besprizorno laže o učešću njenih paradržavnih ubilačkih formacija i vojno opremljenih i logistički podržanih kriminalaca presvučenih u patriote”.
Dobitnik je Nagrade „Nikola Burzan“ koju dodeljuje dnevnik “Danas” i Nagrade „Dušan Bogavac“ za novinarsku etiku i hrabrost koju dodeljuje Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Autor je zbirke komentara i kolumni “Krivo srastanje”, te “Slučaj Topčider – Anatomija državnog zločina”.
Vreme i mesto komemoracije i sahrane naknadno će biti objavljeni.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.