Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas, povodom Dana tolerancije, da su u Srbiji i dalje najdiskriminisanije žene i osobe sa invaliditetom.
“Najčešći primeri su slučajevi diskriminacije žena na tržištu rada i u vezi s materinstvom, uglavnom negom deteta. Žena se po povratku sa porodiljskog bolovanja neretko degradira profesionalno, dobija i niže plaćeno mesto”, rekla je Jankovićeva za Radio-televiziju Srbije.
Ona je kazala da u medijima često ima tekstova koji podstiču diskriminaciju žena i predrasude.
Jankovićeva je kazala i da žene manje učestvuju u organima uprave na lokalnom nivou.
Kada je reč o osobama sa invaliditetom, ona je rekla da one nailaze na različite vrste prepreka, ne samo arhitektonske.
Pored žena i osoba sa invaliditetom, u 2016. godini među najdiskriminisanijima bili su stariji građani i to na polju ostvarivanja zdravstvene zaštite i mladi na polju obrazovanja, kazala je poverenica.
Svetski Dan tolerancije obeležava se 16. novembra.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.