Pomorci su ponovo poslali žalbu Zaštitniku građana zbog odsustva odgovora Ministarstva finansija i nerešavanja žalbi na poreska rešenja za zaposlene na brodovima za 2017. godinu.
To je saopštilo Udruženja pomoraca Srbije koje navodi da su poreska rešenja neustavno poslata.
Pomorci podsećaju da je rešenje za plaćanje poreza za sve zaposlene na brodovima za 2017. godinu uručeno krajem 2022. godine. Iako su žalbe predate u zakonskom roku, Ministarstvo finansija nije poštovalo nijedan zakonski rok i ne izjašnjava se o zahtevima koji su poslati, tvrdi Udruženje.
“Do sada smo tumačenjem više međudržavnih sporazuma, Ustava i zakona, te žalbama Ustavnom sudu, resornim ministarstvima i Vladi Srbije, dokazali neosnovanost i nezakonitost uručenih privremenih poreskih rešenja“, navode članovi Udruženja pomoraca Srbije.
Oni ističu da su bila održana tri sastanka sa Ministarstvom i da se nikakve promene nisu dogodile, kao i da im nije jasno kako će se u budućnosti naplaćivati porez.
Na protestu su 24. jula ponovo predali inicijativu za definisanje statusa pomoraca i zatražili da im se ukinu porezi, ali ponovo nisu dobili odgovor.
“Svi smo već jako umorni i nervozni zbog neizvesnosti i nerešavanja problema. Za ovih osam meseci usledile su žalbe na poslata rešenja, zatim povlačenje novca iz domaćih banaka, prebacivanje bankovnih računa u inostranstvo, promene države prebivališta, te na kraju i ulični protest u organizaciji Udruženja pomoraca Srbije”, navodi se u saopštenju.
Da bi se rešio problem, pomorci su se ponovo obratili Zaštitniku građana i najavili da će, ukoliko se ni nakon ove urgencije ne dogodi ništa pozitivno u razumnom roku od dve nedelje, oni sa svojim pravnicima započeti proces pripreme za kolektivnu tužbu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.