Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) zahtevali su danas od državnih organa da pod hitno zaustave “protivzakonitu i neljudsku hajku” koju RTV Pančevo, medij “pod direktnom i neskrivenom kontrolom“ Srpske napredne stranke, vodi protiv sudije Višeg suda u Pančevu Stanke Simonović.
“Zahtevamo i od međunarodnih organizacija da se odrede prema ovom progonu koji je započeo nakon što je sudija Simonović poništila nerazumne, drakonske presude Osnovnog suda u Vršcu, kojima je, po tri privatne krivične tužbe funkcionera SNS-a, na zatvorsku i novčanu kaznu osuđen novinar Stefan Cvetković”, navodi se u saopštenju za javnost.
NUNS i NDNV smatraju da je poništavanje presuda vršačkog suda, koje su u potpunoj suprotnosti sa praksom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, bio primer dobre i jedino prevedne i zakonite sudske odluke, a da je zastrašujuća činjenica da se svako u ovoj zemlji ko profesionalno obavlja svoj posao kad-tad nađe na udaru “jezive” medijske kampanje čija je svrha – zastrašivanje i “upodobljavanje”.
NUNS i NDNV su ocenili da kampanja RTV Pančeva, “medijskog instrumenta u rukama vlasti”, predstavlja napad na slobodu i nezavisnost sudova, da je njome prekršen čitav niz zakona, kao i da je u prilozima pod nazivima “Politička presuda Stanke Simonović”, “Da li je predsednica Višeg suda iskoristila položaj u privatne svrhe?” i “Veštine napredovanja predsednice Višeg Suda u Pančevu” – Kodeks novinara Srbije “bačen pod noge”.
“Da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) funkcioniše i da i ono nije stavljeno u službu vlasti – RTV Pančevu bi samo zbog ovoga morala da bude oduzeta dozvola za emitovanje, iako je to samo jedan segment nezakonitog i neprofesionalnog izveštavanja ovog medija”, piše u saopštenju.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.