Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozivali su danas tužilaštvo i MUP da hitno istraže i utvrde identitete osoba koje poslednjih nekoliko dana prate i snimaju novinarke Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).
U zajedničkom saopštenju dva novinarska udruženja pozvala su i najviše državne funkcionere da jasno i glasno osude napade i pritiske na medije i medijske radnike i založe se za efikasniju zaštitu medijskih sloboda i novinarske profesije.
NUNS i NDNV smatraju da je reč o organizovanoj akciji čiji je cilj zastrašivanje i obeshrabrivanje novinara CINS-a koji trenutno rade na istraživanju ozbiljnih tema u oblasti kriminala i korupcije.
CINS je protiv nepoznatih osoba podneo prijave Ministarstvu unutrašnjih poslova i Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, u kojoj je naveo da su u poslednjih pet dana nepoznate osobe u više navrata pratile i fotografisale novinarke CINS-a na ulazu u zgradu redakcije i javnim mestima.
Udruženja su podsetila da je CINS u poslednjih nekoliko godina objavio više od 140 istraživačkih priča i da su uprkos izuzetno osetljivim temama protiv njegovih novinara podnete samo dve tužbe i da ni po jednoj nisu oglašeni krivim. S druge strane, novinari CINS-a osvojili su šest nacionalnih nagrada za istraživačko novinarstvo, po čemu su bez premca među medijskim kućama u Srbiji.
NUNS i NDNV će o višednevnom neovlašćenom praćenju novinara CINS-a obavestiti međunarodne novinarske i medijske organizacije, OEBS i Savet Evrope, a taj slučaj će biti uvršten i u godišnji izveštaj NUNS-a o napadima i pritiscima na novinare i druge medijske radnike koji će biti predstavljen krajem decembra.
“Od početka godine do danas evidentirano je 50 napada, među kojima je sedam fizičkih nasrtaja, 20 verbalnih pretnji, jedan napad na imovinu, kao i 22 slučaja direktnog pritiska na novinare”, navodi se u saopštenju.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.