Uz poruku “Znanje nije roba” studenti novosadskog Univerziteta danas su i zvanično zatražili ukidanje naplaćivanja dodatnih troškova na fakultetima.
Prema njihovom mišljenju, izgovori fakulteta da se taj novac od studenata potražuje zato što država ne izmiruje svoje obaveze “ne piju vodu”.
Smatraju da bi fakulteti trebalo da se obrate državi, a ne da taj novac “prebijaju preko leđa studenata”.
Prema njihovoj računici, samo fakulteti Univerziteti u Novom Sadu prihoduju godišnje oko 15 miliona evra.
Studenti su nosili transparente na kojima piše “Pošto znanje?” i “Znanje nije roba”.
“Ako nam danas ne ispune zahteve, radikalizujemo protest”, kaže Kosta Ristić, predstavnik “Studentskog fronta”.
Među studentima ispred Ministarstva mogli su se čuti povici “Lopovi, lopovi!”, a okupljeni su nakavili da će, ukoliko im se zahtevi ne ispune, “kampovati” u Nemanjinoj.
Na prethodnom protestu 15. oktobra, ministru Verbiću su upućeni sledeći zahtevi: da bude šest ispitnih rokova; da produžena godina, odnosno apsolventski staž bude finansiran budžetom, kao i do sada; da se odustane od smanjenja budžetskih kvota za master; da se odustane od ograničenja roka za završetak studija.
“Ukoliko do rešenja ne dođe zaključno sa 21. oktobrom, istoga dana radikalizovaćemo protest. Takođe, tada ćemo u listu uvrstiti i sledeći zahtev: momentalna ostavka ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđana Verbića”, naveli su ranije organizatori.
Protest studenata organizovan je u saradnji sa Savezom studenata Beograda (SSB). Organizatori zahtevaju da svi problemi budu rešeni uredbama a ne preporukama. Tim uredbama Ministarstvo bi obavezalo uprave fakulteta na poštovanje donetih odluka, a u slučaju kršenja konkretne uprave bi trpele sankcije.
Izvor: N1, 021.rs, Magločistač
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.