Neformalna inicijativa okupljena pod nazivom “Novinarska mreža” upozorava da je u pojedinim zemljama regiona na delu obesmišljavanje javnih medijskih servisa i političko nasilje nad njima, sa ciljem da oni postanu medijske platforme za projekte vlasti i političkih stranaka.
Događaji na Radio-televiziji Vojvodine jedan su od drastičnih primera kako država beskrupulozno gazi medijske slobode i novinarska prava. Na ovom pokrajinskom javnom servisu izvršena je politička smena “nepodobnih” urednika koja podseća na čistke u totalitarnim sistemima: samo tokom jednog dana je smenjeno 14 urednika i to bez ikakvog obrazloženja, a drugi su naterani da podnesu ostavke.
Smenjuju se i svakodnevno ponižavaju naše kolege, većinom mladi ljudi, kojima je jedini “greh” to što su svoj posao radili poštujući profesionalne i etičke standarde, dok se na njihova mesta dovode “provereni kadrovi” iz devedesetih, poznati po ratnoj propagandi i poslušničkom novinarstvu.
Kolege koje su zbog nepristajanja na nove uređivačke prorežimske politike, napustili matične kuće, neretko su nalazili profesionalni zaklon upravo na RTV Vojvodine, zbog čega je ovaj javni servis u poslednje vreme predstavljao jednu od retkih profesionalnih medijskih kuća u Srbiji.
Na sličan način i na Hrvatskoj radio-televiziji sprovedena je politička čistka posle izbora – u nepuna dva meseca na ovom javnom servisu došlo je do smene gotovo 70 rukovodilaca, urednika, novinara i drugih medijskih radnika, a na njihova mesta dovedeni su kadrovi bliski vlasti.
U oba slučaja vlade praktično i ne kriju da stoje iza ovih smena. Dok je u Hrvatskoj nova vlast, u vreme kad je bila u opoziciji, najavljivala da će na HRT-u “raditi metla” nakon što pobede na izborima, u Srbiji je u režimskim medijima vođena kampanja protiv RTV-a zbog njegovog profesionalnog, kritičkog otklona od vlasti.
Novinarska mreža naglašava da su javni medijski servisi jedan od ključnih stubova demokratskog društva i da oni moraju da budu isključivo u službi građana i javnog interesa, a ne vlasti i političkih stranaka, te stoga zahtevamo od međunarodne zajednice i organizacija da reaguju na ove događaje, oštro ih osude i preduzmu mere kako se u budućnosti ne bi dešavali.
Takođe treba imati u vidu da su ovakvi događaji na javnim servisima po pravilu prethodnica drugih, još gorih gaženja demokratskih principa i građanskih prava.
Novinarska mreža solidarno stoji uz kolege, novinare i novinarke RTV i HRT koji su se našli na udaru političkog progona.
Pozivamo kolege novinare, ali i druge javne ličnosti i građane da se i oni solidarišu na našim kolegama.
Novinarska mreža, 21. maj 2016.
Saopstenje u vidu onlajn peticije nalazi se OVDE.
Saopštenje je potpisalo više od 100 novinarki, novinara i drugih javnih ličnosti iz regiona:
Gojko Božović, Srbija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.