Novi postupak EU protiv Mađarske zbog odnosa prema azilantima

Novi postupak EU protiv Mađarske zbog odnosa prema azilantima

Budimpešta, foto: MD/Magločistač

Izvor: EURACTIV.rs

02.11.2020

Kategorija: U fokusu

Evropska komisija će zbog ograničavanja prava na azil pokrenuti pravni postupak protiv Mađarske. Komisija je saopštila da se novim odredbama koje je uvela Budimpešta uskraćuje pravo na pristup evropskoj proceduri odobravanja azila i da su suprotne direktivama EU o sprovođenju te procedure.

Reč je o tome da tražioci azila već nekoliko meseci ne mogu da podnesu zahtev na teritoriji Mađarske, već to moraju da učine u ambasadama te zemlje u nekoj državi izvan EU. S obzirom na rute koje migranti najviše koriste, to su u prvom redu mađarske ambasade u Beogradu i Kijevu.

U tim ambasadama oni treba da predaju izjavu o nameri da podnesu zahtev za azil, nakon čega eventualno mogu da dobiju posebnu jednokratnu vizu za ulazak u Mađarsku kako bi zvanično zatražili azil, prenela je nemačka agencija dpa.

Evropska komisija saopštila je da je vladu u Budimpešti formalno obavestila o pokretanju postupka zbog povrede ugovora, a zbog nepravilne primene zakonodavstva EU o azilu.

Komisija je ocenila da Mađarska krši direktive o procedurama za dodelu azila u kontekstu Povelje EU o temeljnim pravima, pošto se novim odredbama praktično uskraćuje pravo na zaštitu osobama koje su već na tlu Mađarske, uključujući i one u centrima za migrante.

Upravo ti centri bili su povod za prethodni spor Brisela i Budimpešte oko odnosa prema migrantima i azilantima. Mađarske vlasti otvorile su na granici sa Srbijom takozvane tranzitne centre, u kojima je migrantima uskraćena sloboda kretanja i gde su i po nekoliko meseci morali da čekaju na priliku da podnesu zahtev za azil.

U pitanju je, konkretno, bilo kontejnersko naselje u mestu Reske, na granici sa Srbijom, a tužbu je podnelo četvoro migranata iz Avganistana i Irana, koje je Mađarska zatvorila u tranzitnom centru i, uskraćujući ima pravo da zatraže azil, nameravala da deportira po hitnom postupku.

Evropski sud pravde tada je presudio da je reč o protivpravnom pritvaranju ljudi i da migranti u tranzitnim centrima  žive u uslovima koji nalikuju zatvorskim.

Mađarska je posle presude suda zatvorila tranzitne centre, da bi svega nekoliko dana kasnije uvela nova pravila zbog kojih Komisija sada pokreće postupak.

Vlada premijera Viktora Orbana sada ima dva meseca da reaguje na primedbe Evropske komisije, a ako to ne učini mogla bi da usledi nova tužba pred Evropskim sudom pravde.

Postupci pred sudom EU u Luksemburgu postali su za desničarsku, konzervativnu vladu Viktora Orbana gotovo normalna stvar.

Evropski sud pravde presudio je početom oktobra da su “nespojive sa propisima EU” izmene zakona o visokom školstvu, koje je Orbanova vlada donela da bi onemogućila rad Centralnoevropskog univerziteta, američkog finansijera mađarskog porekla Džordža Soroša, i drugih stranih univerziteta.

U junu, Evropski sud pravde proglasio je nezakonitim mađarski zakon o nevladinim organizacijama, koji je nalagao zvaničnu registraciju NVO koje primaju donacije iz inostranstva.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.