Udruženje novinara Srbije (UNS) saopštilo je danas da je usvojilo Kodeks novinara i novinarki Srbije, čime je stupio na snagu, podsetivši da je to prethodno uradilo i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Radnu grupu koja je radila na predlozima izmena Kodeksa novinara Srbije činili su profesor Snježana Milivojević, Tamara Skrozza, Olivera Milošević, Kristina Kovač Nastasić, Nevena Martinović, Nadežda Budimović i Nino Brajović.
U Kodeks novinara i novinarki Srbije uvršteno je novo poglavlje – Poštovanje dostojanstva.
Njime su obuhvaćene i smernice o izveštavanju o maloletnicima, kao i grupa poput osoba sa invaliditetom, nacionalnih manjina, LGBT populacije.
Nova je i odredba da “novinar ne izveštava sa sahrana, osim u slučaju visoko profilisanih javnih ličnosti”.
Novi Kodeks se od prethodnog Kodeksa razlikuje i po uvođenju prava na zaborav, odredbi o korišćenju veštačke inteligencije i društvenim mrežama.
Sadržaj koji je kreiran posredstvom veštačke inteligencije takođe podleže uredničkoj kontroli i urednici snose odgovornost za njega. Mediji su takođe dužni da obaveste javnost da je medijski sadržaj kreiran korišćenjem alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji.
U većoj je meri istaknuta nezavisnost novinara od korporativnih interesa – ne samo vlasnika medija, već potencijalnih korporativnih interesa sa strane. Ranije se Kodeks u ovom delu uglavnom odnosio na zaštitu od političkih pritisaka.
Precizirano je ko su javne ličnosti. Dodato je i pravo na zaštitu ličnih podataka u odnosu na medije i sprečavanje medija da “trguju” privatnim podacima, odnosno da ih daju drugim medijima bez odobrenja osobe na koju se podaci odnose.
Uvedena je i odredba o rodno osetljivom jeziku.
“Novinar mora da koristi rodno osetljiv jezik, da se trudi da ravnomerno uključi sagovornike različitih grupa relevantnih za temu (rod, etničko poreklo, starosno doba, seksualna orijentacija) i da odgovorno pristupa različitostima u društvu”, piše u Kodeksu.
Prethodni Kodeks novinara i novinarki Srbije UNS i NUNS usvojili su 2006. godine. Razvoj interneta i digitalnih platformi u poslednjih 18 godina umnogome su promenili rad novinara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.