Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) pozvalo je danas nadležne zdravstvene institucije i druge državne ustanove da transparentno i blagovremeno obaveštavaju novinare i novinarke o lokalnoj i regionalnoj situaciji u vezi sa širenjem bolesti Covid-19.
Novinarima i novinarkama širom Srbije je uskraćeno pravo da dobiju informaciju o širenju zaraze i samim tim ne mogu da rade svoj posao u skladu sa profesionalnim standardima, upozoravaju iz NDNV-a.
“Nedopustivo je da javne baze koje bi trebalo da služe kao pouzdani izvori informacija ne nude ažurirane podatke, kao ni to da novinari i novinarke ne dobijaju blagovremeno odgovore na pitanja od javnog značaja. Podsećamo javne institucije da je Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i dalje na snazi, i on predviđa između ostalog i to da ‘opravdani interes javnosti da zna, postoji uvek kada se radi o informacijama kojima raspolaže organ vlasti koje se odnose na ugrožavanje, odnosno zaštitu zdravlja stanovništva’“, navodi se u saopštenju za javnost.
Iz ove organizacije pozivaju novinare i novinarke da budu istrajni i da upućuju pitanja nadležnima u vezi sa epidemiološkom situacijom u Srbiji, te da se u izveštavanju o ovoj značajnoj temi posebno vode računa o standardima Kodeksa novinara Srbije.
“Podsećamo kolege i koleginice da je NDNV pripremio i dva vodiča za izveštavanje odnosno bezbednost novinara za vreme epidemije, koji su besplatno dostupni na našem sajtu. Isto tako, NDNV je obezbedio pravnu pomoć novinarima i novinarkama ukoliko su im prava ugrožena. Skrećemo vam pažnju i na besplatnu psihološku podršku novinarima i novinarkama, koji se bore sa velikim pritiscima kako zbog straha od širenja zaraze, tako i zbog straha za egzistenciju”, navodi se na kraju.
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.