Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) upozorava javnost da će predloženi medijski zakoni, ukoliko budu usvojeni u obliku kom Ministarstvo informisanja i telekomunikacija trenutno raspolaže, imati pogubne posledice ne samo po novinarstvo i medijsku zajednicu, već društvo u celini, jer urušavanje medijskih sloboda i prava na informisanje direktno ugrožava slobode i prava svih građana.
“Obaveštavamo građane da je grubim i stalnim prekrajanjima Nacrta zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o elektronskim medijima, mimo znanja radnih grupa koje su radile na tim zakonima, resorno Ministarstvo otvoreno nagovestilo kakve su namere vlasti u pogledu medijskih sloboda i sloboda uopšte”, navodi se u saopštenju za javnost.
U Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima, koji je trenutno u javnoj raspravi, ponovo se omogućava povratak države u vlasništvo medija, što je protivno Medijskoj strategiji i Akcionom planom za primenu Medijske strategije.
Uloga Saveta za štampu, koji se u trenutnoj verziji Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima nalazi u obliku za koji iz NDNV-a smatraju da je odgovarajući, ne može biti razlog da novinarska i medijska udruženja ćute na sve ostale manjakvosti, upozoravaju iz ovog udruženja.
Dalje, izmene Zakona o elektronskim medijima nemaju previše smisla, dodaje se, ukoliko postojeći Savet REM-a nastavi da radi i po novom zakonu.
“Pored toga, najnovijim izmenama, mimo znanja radne grupe, nalaže se obaveza operatorima da emituju kanale sa nacionalnom frekvencijom i da za to plaćaju naknadu koju odredi Regulatorno telo za elektronske medije (REM), što će mogućiti dodatni pritisak na operatore ili pak dovesti do njihovog gašenja, u zavisnosti od toga da li su po meri režima ili nisu”, upozoravaju iz NDNV-a, te dodaju:
“Građani moraju biti svesni da je u jeku poplave lažnih vesti i propagande kojoj su izloženi preko različitih medijskih platformi i društvenih mreža od ključnog značaja za društvo da se javno informisanje reguliše u skladu sa najvišim demokratskim standardima, jer je to jedini put da se sačuvaju prava na slobodu mišljenja i slobodu govora, bez kojih nije moguće sačuvati ni jedno drugo pravo. I zato ovo nije samo pitanje novinarstva i medija, već celog društva. Bez slobode govora, nijedno pravo neće biti zagarantovano”.
Iz NDNV-a pozivaju zato sve organizacije civilnog društva i sve građane da podrže novinarsku i medijsku zajednicu u naporima da zaštite prava svih.
, pozivaju resorno ministarstvo i Vladu Srbije da se vrate duhu Medijske strategije i usklade postojeća rešenja sa merama i aktivnostima koje su predviđene ovim dokumentom.
“Podsećamo i upozoravamo javnost da i bliža i nešto dalja istorija opominju čemu prethode gušenja medija i novinarskih sloboda i kako završavaju društva koja se odriču tih sloboda, jer u medijskom mraku i građani i njihovi problemi postaju nevidljivi”, stoji na kraju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.