Koalicija organizacija civilnog društva Otvoreno o konkursima (OKO) i Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zatražilo je danas od tužilaštva da reaguje povodom spornog konkursa Ministarstva zaštite životne sredine.
„Ministarstvo zaštite životne sredine dodelilo 70 miliona dinara u nezakonitom procesu, pa zahtevamo reakciju tužilaštva“, navodi se u saopštenju tih organizacija.
Dodaje se da se, „zbog brojnih nepravilnosti prilikom vrednovanja i raspodele sredstava, kao i javnih navoda o koruptivnim radnjama, koje dovode u sumnju njegovu zakonitost, od Ministarstva zaštite životne sredine zahteva hitna obustava sprovođenja konkursa za dodelu sredstava za podršku projektima civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine u 2021. godini i raspisivanje novog konkursa koji će u potpunosti biti sproveden u skladu sa zakonom“.
Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je, kako se navodi, predlog liste vrednovanja i rangiranja projekata organizacija civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine na osnovu koje se može videti da je 70 miliona dinara dodeljeno, između ostalog, savezima studenata, sportskim udruženjima i savezima, i drugim organizacijama koje ne ispunjavaju osnovne uslove konkursa i kojima zaštita životne sredine ne predstavlja osnovni cilj osnivanja i delovanja, niti ispunjavaju osnovne formalne uslove za učešće na konkursu.
S druge strane, javno dostupna strateška dokumenta, tačnije statuti pojedinih organizacija jasno pokazuju, kako se navodi, da nisu osnovane sa ciljem doprinosa zaštiti životne sredine, što vodi do zaključka da su rezultati konkursa formalno pravno nezakoniti.
„Osim tih nespornih i lako dokazivih činjenica, ostalo je nejasno pitanje kriterijuma na osnovu kojih je sprovedno vrednovanje projekata. Ovako sproveden postupak za posledicu ima raspodelu značajnog iznosa sredstava vladinim, nevladinim GONGO organizacijama (government organized non-government organization) i drugim organizacijama koje su ili osnovane neposredno pre raspisivanja konkursa ili se nikada nisu ni bavile pitanjem zaštite životne sredine, dok su sa druge strane udruženja koja godinama daju značajan doprinos u toj oblasti ostala uskraćena za ovu vrstu podrške„, navodi se u saopštenju.
Dodatno zabrinjavaju, kako se ističe, javno izneti navodi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, jednog od učesnika na konkursu, da je neformalnim putem od učesnika traženo da učestvuju u koruptivnim radnjama ukoliko žele da njihov projekat bude podržan, zbog čega su iz ovog udruženja najavili podnošenje krivične prijave.
„Rezultati ovog konkursa su sramni i pokazuju podelu partijskog plena podobnim igračima, a ne relevantnim organizacijama koje imaju reference. Ovo je klasičan primer izvlačenja novca iz budžeta i zamazivanja očiju javnosti“, rekao je Slobodan Knežević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.