Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, odnosno IDAHOBIT (International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia) se tradicionalno obeležava 17. maja. Nastao je 2004. godine kako bi skrenuo pažnju na probleme i diskriminaciju s kojima se susreću kvir ljudi, a zajednica ga proslavlja organizovanjem i posećivanjem različitih kulturno-umetničkih događaja, diskusija, radionica, projekcija, i slično.
Na današnji dan podsećamo da mnogi delovi sveta i dalje nemaju usvojene sve zakonske regulative koje pravno regulišu bračni, finansijski ili porodični status LGBTI+ osoba, što rezultuje većom stopom diskriminacije, problemima prilikom zapošljavanja, skućavanja, ili dobijanja zdravstvene nege. S druge strane, u 70 država je nelegalno biti gej, a u 13 kažnjivo čak i smrću.
Dan kada je SZO uklonila homoseksualnost sa liste bolesti
Inače, 17. maj kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije odabran je kao spomen na dan kada je Svetska zdravstvena organizacija, 17. maja 1990. godine uklonila homoseksualnost s popisa međunarodne klasifikacije bolesti.
U Srbiji, Zakon o istopolnim zajednicama i Zakon o rodnom identitetu i dalje nedostaju. Po istraživanju koje je 2021. godine sprovela organizacija Civil Rights Defenders, samo 26% građana i građanki podržava nazivanje istopolnog partnerstva “brakom“, dok čak 76% podržava prava na posete u bolnicama, a oko 60% pravo na nasleđivanje imovine.
,,IDAHOT je dan kada vredi da se podsetimo da je nedovoljno urađeno za poboljšanje položaja LGBT+ osoba u Srbiji. Umesto brzog i adekvatnog kažnjavanja onih koji vrše nasilje i diskriminaciju samo pozive na toleranciju. Umesto Zakona o istopolnim partnerstvima, dobijamo objašnjenja da je sve samo pitanje vremena, a umesto slobode okupljanja dobili smo zabranu EuroPride u Beogradu. Uzrok svega toga je sistemska homofobija, a za nju je uvek odgovorna vlast“, izjavio je Goran Miletić, ispred CRD-a.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.