Jedna porodica iz sela Majdana, koje se nalazi na srpsko-mađarsko-rumunskoj tromeđi, dobila je spor, pa je tako država prinuđena da nadoknadi štetu koju su naneli migranti na kući ove porodice.
Kako navodi TV Panon, visina odštete još nije utvrđena.
“Porodici iz Majdana koja živi u Kanjiži, izrečena je pravosnažna sudska presuda po kojoj država Srbija i Ministarstvo unutrašnjih poslova moraju da nadoknade štetu koju su naneli migranti koji su se uselili u njihovu porodičnu kuću i uništili je”, navodi se.
Advokat Boško Stanimirov je rekao za ovaj medij da je šteta potpuna, da su svi drveni predmeti unutar kuće, vrata i prozori zapaljeni, što je dovelo do toga da se zapali i krovna konstrukcija, a da su ostali samo zidovi.
Prema rečima meštana, svaka porodica u Majdanu čija je kuća uništena, treba da dobije odštetu.
„Sve što se može zapaliti, vrata, prozori, sve izvade i založe. U kući mog tasta svaka druga greda je izvađena, zapaljena, vrata zapaljena, a onda se srušio i plafon zajedno sa krovom“, ističe jedna meštanka.
Prema navodima ovog medija, saradnici kancelarije Komesarijata za izbeglice Srbije u selu Majdan drže pod kontrolom situaciju sa migrantima i sprečavaju ih da se usele u napuštene kuće, pa je zahvaljujući tome migracioni pritisak u selima Majdan i Rabe smanjen.
Meštani navode da se migranti sada kriju samo u napuštenom hangaru, u šatorima, koji se nalazi između dva sela.
Prema procenama lokalnog stanovništva, bilo je situacija kada je u ova dva sela ponekada bilo više migranata nego meštana koji ovde žive.
Migranti pokušavaju svakodnevno da pređu u Mađarsku preko rumunske granice, ali ih rumunska granična policija mahom vraća nazad u Srbiju.
Da podsetimo, početkom septembra, na inicijativu Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), u selima Majdan i Rabe je doneta odluka o rušenju osam trošnih kuća kako bi se sprečilo useljavanje migranata, budući da su ove kuće koristili kao smeštaj.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.