Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov izjavio je da su šanse da se unapredi autonomija Vojvodine kroz proces usvajanja novog Ustava Srbije “više nego nikakve”.
“Šanse da se nešto uradi za Vojvodinu prilikom donošenja novog ustava su više nego nikakve, kao što su nikakve šanse i za decentralizaciju Srbije. Ovi koji su sada na vlasti imaju izraz gađenja na licu kada treba da spomenu izraz Vojvodina, jer im se više sviđa ‘severna srpska pokrajina’”, rekao je Popov na tribini povodom desete godišnjice postojanja koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina.
On je ocenio da je multietničnost u Vojvodini narušena. “Doživeo sam da u mojoj Vojvodini imamo etnički podeljene kafiće. To je poduhvat koji je učinjen iz Beograda, jer je njima najlakše da nas pretvore u urođenike i da plemenske vođe onda pregovaraju u naše ime”, ocenio je Popov.
Dekan Akademije Advokatske komore Vojvodine Slobodan Beljanski rekao je da se ne bi iznenadio da iduće godine bude donet novi Ustav Srbije, ali je dodao da ne očekuje promene kada je u pitanju autonomija Vojvodine.
On je ocenio da je Ustav Srbije iz 2006. godine gori po Vojvodinu od Miloševićevog ustava iz 1990. godine.
Beljanski je ocenio da međunarodna zajednica ima “indiferentan odnos” prema Vojvodini, zbog pravnog vakuuma koji je nastao uspostavljanjem njihove liste prioriteta prema Srbiji.
“Međunarodna zajednica greši, jer zbog Kosova i Bosne i Hercegovine sve ostalo zanemaruje, uključujući i Vojvodinu, ali čak i ljudska prava i slobode. Naša vlast izigrava kooperativnost i na taj način kupuje vreme da na sporednim kolosecima može da radi doslovno šta hoće”, ocenio je Beljanski.
Prema njegovim rečima, u Srbiji je na delu “dezintegracija društva”. “Karikaturista Dušan Petričić je dobio praktično otkaz u Politici uz obrazloženje da ima previše Vučića u karikaturama. A nikome nije palo na pamet da je Vučića previše i bez Petričića”, kazao je Beljanski.
Politikolog Duško Radosavljević ocenio je da Vojvodina ima “višak razumevanja” prema državi i već 28 godina čeka da Srbija reši takozvane važnije probleme.
“Majčica Srbija je u stvari Vojvodini maćeha”, kazao je Radosavljević i založio se za formiranje širokog vojvođanskog pokreta, u kojem neće biti mesta za one političke partije i organizacije koje su trgovale idejom Vojvodine i paktirale sa “beogradskim centralistima”.
“Ne možemo čekati da se Srbija konstituiše, ako ona ne bude imala sluha za Vojvodinu”, poručio je Radosavljević i ocenio da će novi Ustav Srbije možda pisati međunarodna zajednica, što, kako je rekao, “možda i ne bi bilo loše”.
Novinski pisac Teofil Pančić je ocenio da Srpska napredna stranka (SNS) u Vojvodini nastupa kao “tvrdokorna desnica” koja priča o ugroženosti većinskog naroda u Vojvodini.
“Prisustvujemo jednoj vrsti najezde varvara. To je nadolazeći cunami, koji će trajati, a mi nismo ni svesni toga. Do te mere je razoren politički i javni prostor nasuprot ovih koji sada vode glavnu reč. Promenu na bolje je teško očekivati, a promena na gore je daleko izvesnija”, ocenio je Pančić.
Prema njegovim rečima, pokrajinski premijer Igor Mirović i Pokrajinska vlada su dovedeni na te pozicije “da nemaju para i da nemaju ovlaštenja”.
“Oni neće napadati multietničnost Vojvodine, jer je već dovoljno razvodnjena da nema potrebe da se dalje razvodnjava. S druge strane, ovakva multietničnost Vojvodine treba i većinskom i manjinskom nacionalizmu, jer im to uvek dođe kao dobar izgovor”, ocenio je Pančić.
On je rekao da je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor postavljen za “poglavicu” vojvođanskih Mađara, koji ima pravo da sa kulturnim, obrazovnim institucijama i medijima “radi štogod hoće”, a isti princip važi i za ostale nacionalne zajednice u Vojvodini.
“Ovo je vreme multikulturalnog nacionalizma, koji je mnogo razorniji na duži rok po samo društvo, jer uništava njegov temelj”, ocenio je Pančić.
Ljiljana Spasić iz Građanske akcije iz Pančeva, koja je ovogodišnja dobitnica nagrade “Osvajanje slobode”, kazala je da Građanska Vojvodina neće stati u borbi za očuvanje građanskih vrednosti u Vojvodini, uprkos pretnjama koje dobijaju borci za ljudska prava.
“Postoji zamor i istrošenost, jer smo svi u ovome jako, jako dugo. Ali, naš zadatak je da probudimo kapacitet građanskog aktivizma i da pre toga napravimo istraživanje da se vidi kakvo je raspoloženje”, kazala je Ljiljana Spasić.
Prema njenim rečima, gradske vlasti u Pančevu su Građanskoj akciji uskratili sve javne prostore za njihove aktivnosti.
“Sada držimo tribine u jednom privatnom klubu, čijem vlasniku svaki put pre održavanja naših tribina dolaze različite inspekcije”, navela je Ljiljana Spasić na tribini “Vojvodina u vreme (političkog i nacionalističkog) cunamija”.
Tribina je održana u okviru obeležavanja desetogodišnjice postojanja koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina. Ta koalicija je organizovala bojkot ustavnog referenduma, oktobra 2006. godine.
Građansku Vojvodinu danas čine Centar za regionalizam iz Novog Sada, Građanska akcija iz Pančeva, Zelena mreža Vojvodine, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Građanski fond Panonija iz Novog Sada, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar građanskih vrednosti iz Subotice, Centar za interkulturnu komunikaciju iz Novog Sada i Vojvođanski građanski centar.
Izvor: Autonomija
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.