Od primene oštrijih mera kontrole migracija, mađarske vlasti su na prelazu srpsko-mađarske granice sprečile 870 izbeglica koji nisu imali validnu dokumentaciju, dok je 190 ušlo u Mađarsku, objavio je mađarski Javni servis.
Izbegle, kojima je onemogućen ulaz, mađarske snage prebacile su u tranzitnu zonu, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Kod graničnih prelaza Tompa i Resk,e na ulaz u Mađarsku čeka još oko 300 izbeglica.
Kako je saopšteno, na sprečavanju ilegalnih prelazaka angažovano je 10 hiljada policajaca i vojnika, kao i helikopterske jedinice, prenosi mađarski Javni servis.
Na Horgošu pojačano prisustvo policije
Na graničnom prelazu Horgoš sa Mađarskom pojačno je prisustvo mađarske policije i vojske, na prostoru oko improvizovanog izbegličkog kampa, koji se nalazi na “ničijoj zemlji” između dva granična prelaza, javlja reporter Tanjuga.
Na granici sa Mađarskom, na kojoj je, prema pisanju medija, od danas na snazi pojačana i dubinska kontrola granice prema Srbiji, nisu, međutim, vidljive vanredne mere kontrole, u skladu sa novim zakonskim propisima za sprečavanje ilegalnih migracija.
U kampu na ničijoj zemlji trenutno se nalazi oko 500 migranata, uglavnom iz Avganistana, koji čekaju da uđu u Mađarsku.
Kako je reporteru Tanjuga nezvanično rečeno, Mađari dnevno na tom graničnom prelazu puštaju po 15 migranata, ali gotovo svakodnevno u improvizovani kamp dolaze novi.
Jedan od migranata sa kojim je razgovarao reporter Tanjuga ovde je već šest dana i sa još 10 članova svoje porodice čeka da uđe u Mađarsku.
Kako kaže, cilj mu je da pređe granicu, a u Mađarskoj će odlučiti da li će tamo ostati ili će nastaviti put.
U kampu ima mnogo dece, nedostaju šatori, pa mnogi prave improvizovane šatore od ćebadi. Imaju pokretne toalete, a kupaju se na česmi.
Deca se, inače, igraju na improvizovanom odbojkaškom terenu.
Izvor: FoNet, Tanjug
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.