KOMS: Mladi u Srbiji najviše veruju patrijarhu, potom Memiću, pa Vučiću

KOMS: Mladi u Srbiji najviše veruju patrijarhu, potom Memiću, pa Vučiću

Foto: Magločistač

Izvor: Beta

04.12.2024

Kategorija: U fokusu

Mladi u Srbiji najveće poverenje imaju u patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, dok je na drugom mestu ministar turizma i omladine Husein Memić, ispred predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pokazuje istraživanje Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS).

Kada se pogledaju prosečne ocene, tokom istraživanja rađenog od aprila do maja ove godine, patrijarh Porfirije dobio je 2,39, Memić 1,42, a Vučić 1,36.

Premijer Srbije Miloš Vučević dobio je ocenu 1,33, dok mladi najmanje poverenja imaju u predsednicu Skupštine Srbije Anu Brnabić koja je dobila prosečnu ocenu 1,24.

Svi funkcioneri ove godine, izuzev Vučevića koji u prošloj nije ocenjivan, dobili su slabije ocene.

“Kada uporedimo prosečne ocene institucija i ličnosti koje su na čelu tih institucija, videćemo da su razlike između poverenja u ličnosti vrlo male u gotovo svim slučajevima, osim u odnosu na Ministarstvo turizma i omladine i ministra Huseina Memića koji njim rukovodi (Ministarstvo – 1,86; ministar turizma i omladine 1,42), što je bio slučaj i prošle godine”, navodi se u izveštaju.

Kada je reč o institucijama, mladi najviše veruju u naučnike i nauku (ocena 3,15), a potom Vojsku Srbije (2,82), Crkvu (2,6) i nevladine organizacije (2,39).

Najmanje poverenje je u predsednika Vučića (1,38) i političke partije (1,37).

Kao najveće probleme u Srbiji mladi vide (ne)funkcionisanje demokratije (47,6), potom korupciju i kriminal (46,9), a potom nacionalne teme poput Kosova, situacije u regionu i spoljne politike (41,4 odsto).

Najmanji problemi među mladima su evropske integracije (19,6 odsto) i suočavanje sa prošlošću (20,5 odsto).

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.