Jasna Vojnić u Evropskom parlamentu zatražila monitoring govora mržnje u Srbiji prema Hrvatima

Jasna Vojnić u Evropskom parlamentu zatražila monitoring govora mržnje u Srbiji prema Hrvatima

Jasna Vojnić, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

19.02.2025

Kategorija: U fokusu

Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća (HNV) u Srbiji i zastupnica u Hrvatskom saboru, Jasna Vojnić, zatražila je danas u svom obraćanju pred Odborom za spoljašnje poslove Evropskog parlamenta monitoring govora mržnje prema Hrvatima i Hrvatskoj u Srbiji.

Ona je takođe rekla, prenoseći stav Republike Hrvatske, da trenutni događaji u Srbiji zahtevaju veću pažnju Evropske unije i transatlantskih partnera.

“Naime, svjedoci smo rastućih društvenih nemira, prosvjeda i nezadovoljstva građana, koji traže odgovornost vlasti za stanje demokracije, slobode medija i vladavine prava. Umjesto dijaloga, srbijanski režim koristi staru strategiju prebacivanja krivnje na ‘vanjske faktore’, među kojima se često nepravedno optužuje i Hrvatska,“ rekla je Vojnić.

Ona je dalje ocenila da je reč “o opasnom narativu koji je potaknut prorežimskim medijima, koji ne samo da destabilizira Srbiju, nego i širi napetosti u regiji”.

“Stoga tražimo da govor mržnje prema Hrvatima i Hrvatskoj koji dolazi od predstavnika vlasti Republike Srbije, širenje međuetničke netrpeljivosti, te kršenje ljudskih i manjinskih prava postanu dio izvješća Europske komisije o napretku Srbije na njezinu putu prema EU, te da se nad tim provodi stalni monitoring”, rekla je Jasna Vojnić, dodajući da tolerancija prema takvim ispadima treba da bude ravna nuli.

Podelite sa prijateljima:

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite odgovor *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.