Izbjeglice tijelima blokirale prugu sa grčke strane granice, zbog nemogućnosti nastavka putovanja ka Evropi.
Grupa izbjeglica koje se nalaze na grčko-makedonskoj granici tijelima je blokirala prugu sa grčke strane granice, protestirajući zbog nemogućnosti nastavka putovanja ka Evropi.
Zbog protesta, zaustavljen je teretni voz koji je krenuo prema Grčkoj.
Tamošnja policija saopćila je da je u posljednja 24 sata odobren prelazak granice za 500 ljudi, ali neki od njih su vraćeni zbog problema s dokumentacijom.
U izbjegličkom kampu u Idomeniju nalazi se blizu 10.000 izbjeglica, a još oko 4.000 u drugim smještajnim centrima u Grčkoj.
U toku dana očekuje se da će u Grčku pristići još blizu 1.000 izbjeglica.
“Osjećam se jadno. Depresivan sam, jer sam se susreo saovakvom situacijom u Evropi. Nismo znali da će nas ovako tretirati u mjestu koje se zove Evropa. Tužan sam zbog toga i zbog okolnosti s kojima se susrećemo. Pobjegli smo od jedne vrste smrti, da bi susreli drugu. Ukratko, to je naš položaj. Umiremo polako”, rekao je Emad Mansour, izbjeglica iz Sirije.
Tusk: Ne dolazite u Evropu
O izbjegličkoj krizi grčki premijer Alexis Tsipras u četvrtak je razgovarao s predsjednikom Evropskog vijeća Donaldom Tuskom, koji je došao u Atinu, u okviru razgovora s vladama takozvanog Balkanskog koridora.
“Isključivanje Grčke iz Evropske unije nije rješenje izbjegličke krize”, izjavio je Tusk u Atini.
Dodao je da Grčka ne može sama nositi teret krize te da je potrebno izbjeći podjele u Uniji i pronaći jedinstveno evropsko rješenje.
Tusk je pozvao ekonomske migrante da ne dolaze u Evropu.
“Apeliram na sve potencijalne ilegalne i ekonomske migrante, odakle god da stižu – ne dolazite u Evropu. Ne vjerujte krijumčarima. Ne riskirajte živote i novac, sve je uzalud. Grčka, niti bilo koja druga evropska država, neće više biti tranzitna država”, rekao je Tusk.
Tusk je otputovao u Ankaru, gdje će se sastati s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom.
Izvor: Al Jazeera
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.