Hrvati u Vojvodini protiv toga da se Draži Mihailoviću podigne spomenik u Beogradu

Hrvati u Vojvodini protiv toga da se Draži Mihailoviću podigne spomenik u Beogradu

Foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Izvor: 021.rs

18.09.2024

Kategorija: U fokusu

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) izrazio je zabrinutost zbog mogućeg podizanja spomenika četničkom vođi Draži Mihailoviću u centru Beograda.

Kako su istakli, to će se negativno odraziti na proces pomirenja Srba, Hrvata i Bošnjaka.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je u ponedeljak da će pokrenuti inicijativu za izgradnju spomenika Dragoljubu Mihailoviću u parku Terazijska terasa, ispod Terazijske česme.

U reakciji na tu inicijativu DSHV je saopštio kako ona izaziva „ne samo nevericu već i nemalu zebnju, pre svega kod onih građana Srbije koji su pripadnici pojedinih manjinskih zajednica, pa tako i kod Hrvata“.

Kako kažu, smatraju da složeno i multietničko društvo u dvomilionskom glavnom gradu Srbije treba izgrađivati i usmeravati putem vrednosti koje nikoga ne ugrožavaju niti čine da se iko oseti nesigurno.

„Dodatno iskazujemo zabrinutost da zbog ovakvog čina može doći do daljeg opterećenja u procesima pomirenja Hrvata, Srba i Bošnjaka, što nikome ne bi trebalo“, navodi se u saopštenju.

Stranka hrvatske manjine navodi da bi društvo u Srbiji trebalo da se oslanja na pozitivne tekovine antifašizma.

„Njih baštini i hrvatski narod u Republici Srbiji čiji su brojni pripadnici, pre svega u Bačkoj i Sremu, bili antifašistički borci i podneli zbog toga nemale žrtve. U tom smislu, DSHV iskazuje strahovanja od negativnih posledica koje bi podizanje spomenika Mihailoviću u Beogradu moglo imati“, zaključuje se u saopštenju DSHV-a.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.