Koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina izrazila je ogromnu tugu zbog tragedije koja se dogodila danas u beogradskoj osnovnoj školi i saučestvuje u boli roditelja nastradale dece u aktu bezumnog nasilja.
„Ukoliko uopšte ima morala među nosiocima političke moći, koji su ključni protagonisti kreiranja atmosfere nasilja u društvu, najmanje što možemo da zahtevamo je ostavka ministra prosvete zbog neprimerene reakcije na omogućavanje kriminalcima da snimaju spotove u prostoru škole“, navodi se u saopštenju ove asocijacije.
Koalicija je pozvala građane da svako pojedinačno ličnim primerom pruži otpor nasilju koje dominira u javnom životu u Srbiji, ali i skrenula pažnju na to da smo svi odgovorni za to što smo najmlađim naraštajima kao jedino nasleđe namenili mržnju i nasilje – i ta odgovornost ogleda se u svim segmentima:
„Kad biramo medijske rijalitije koji promovišu bestidnost i nasilje, i tabloide koji targetiraju ljude. Kada sledimo političke aktere koji promovišu vulgarnost, bahatost i nipodaštavaju neistomišljenike. Kada sledimo javni narativ koji ismeva svaku nevinost i naivnost, a potencira bestidnost. Kada ćutimo na nasilje nad slabijima i marginalizovanima. Kada ćutumo na veličanje kriminalaca i zločinaca. Kad dozvoljavamo da nam postrojavaju decu pod neofašističkim obeležjima“.
„Nema nevinih u društvu koje je do te mere satkano od nasilja i koje žmuri na patnje slabijih“, navodi Građanska Vojvodina na kraju, uz zaključak da „nema izgovora – ovo je možda i poslednja opomena“.
Građansku Vojvodina čine Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Centar za regionalizam, Građanska akcija Pančevo, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Centar za interkulturnu komunikaciju, Zelena mreža Vojvodine i Centar građanskih vrednosti iz Subotice.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.