Na samitu Evropske unije u ponedeljak za najviši prioritet Unije treba da bude proglašena odluka o trenutnom zatvaranju ilegalnog toka izbeglica balkanskom rutom ka Nemačkoj, proizlazi iz dokumenta u koji je uvid imao austrijski list “Štandard” (Standard)
Kako je objavljeno na sajtu lista, Atina bi morala odmah da obezbedi 50.000 mesta za potencijalne azilante, a zauzvrat Grčka će dobiti “svu” pomoć EU.
Takođe, migranti koji nemaju nikakve izglede da dobiju azil, biće odmah deportovani u Tursku. Prema pisanju lista, samit Evropske unije u ponedeljak sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom, a zatim i sastanak šefova vlada i država dvadesetosmorice bez turskog premijera, mogao bi da donese dramatičan zaokret u dosadašnjoj politici postupanja EU u izbegličkoj krizi.
To, kako navodi Štandard, prozlazi iz za sada još tajnog nacrta dokumenta, u koji je list imao uvid, a koji je još uvek predmet usaglašavanja vlada članica EU.
U tom dokumentu, kako navodi list, “bukvalno” piše: “Neregularni dotok migranata duž balkanske rute se završava. Ta ruta je od sada zatvorena”.
Diplomatski krugovi u Briselu tvrde da, uprkos finom usaglašavanju, u osnovi odluke ništa neće biti menjano, piše austrijski list.
Jedna od ključnih stvari u dokumentu je da će Turska ubuduće konstruktivno sarađivati u kontroli spoljnih granica EU, i da će prihvatiti da u nju budu vraćeni migranti koji nemaju pravo na azil. Planiran je i posebni sporazum o repatrijaciji sa Turskom, koji bi trebalo da stupi na snagu od 1. juna.
Zauzvrat, biće ubrzan i akcioni plan Turske sa EU, a Unija će se obavezati i da započne sa direktnom relokacijom srijskih izbeglica iz Turske u zemlje članice.
Što se tiče mera na teritoriji same EU, i rešavanja pitanja kolona izbeglica koje će biti blokirane zatvaranjem balkanske rute, Unije se obavezuje da će pružiti Grčkoj svu raspoloživu pomoć, uključujući i značajnu finansijsku, kao i da će uputiti službenike zajedničke granične agencije EU, Fronteksa, na granice Grčke sa Makedonijom i Albanijom.
Predviđena je i aktivnija uloga evropske policijske organizacije Europol u borbi protiv krijumčara ljudi, piše Štandard.
Lideri EU se nadaju da će uskoro proraditi i program relokacije izbeglica u zemlje članice, a u dokumentu se navodi i mogućnost da zemlje dobrovoljno prihvate i više izbeglica nego što im je planom relokacije dodeljeno, uglavnom kako bi se ublažio teret Grčke.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.