Zahtevi za azil u zemljama Evropske unije (EU), kao i Norveškoj i Švajcarskoj, u prvoj polovini 2023. povećani su za 28 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, saopštila je danas Agencija EU za azil.
Od januara do kraja juna u ovih 29 zemalja podneto je oko 519.000 zahteva za azil, saopštila je agencija, procenjujući da bi do kraja godine moglo da ih bude više od milion.
Najviše podnosilaca azila, 44 odsto od ukupnog bora, dolazi iz Sirije, Avganistana, Venecuele, Turske i Kolumbije.
Ovoliki broj zahteva za azila nije registrovan od 2015. i 2016. godine, kada je veliki broj izbeglica stigao u Evropu bežeći od sukoba u Siriji.
Broj zahteva za azil dostigao je 1,3 miliona u 2015. i 1,2 miliona u 2016. godini. U 2022. godini bilo ih je 994.945.
Nemačka je zemlja koja je primila najviše zahteva: 30 odsto od ukupnog broja i skoro duplo više od Španije (17 odsto) i Francuske (16 odsto).
Agencija ističe da su zbog ovog povećanja mnoge evropske zemlje “pod pritiskom pri obradi prijava” i da je broj predmeta koji čekaju odluku porastao za 34 odsto u odnosu na 2022. godinu.
Trenutno i oko četiri miliona Ukrajinaca koji su pobegli od ruske invazije ima privremenu zaštitu u EU.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.