Emisija NDNV-a “Radnici u Srbiji – ućutkana klasa””: Oštru eksploataciju radnika u Srbiji omogućila država

Emisija NDNV-a “Radnici u Srbiji – ućutkana klasa””: Oštru eksploataciju radnika u Srbiji omogućila država

Objavio: Magločistač

28.05.2020

Kategorija: U fokusu

Novinarka portala Mašina Irena Pejić upozorila je danas da u Srbiji postoji oštra eksploatacija radništva, koja je omogućena kroz zakonske okvire, te poručila da je neophodna politička artikulacija radničkih prava.

„Oni što se dešava u Juri ali i generalno u Srbiji je posledica zakonskih okvira, jer je jedan od osnovnih mehanizama kako se dovode strane investcije snižavanje radničkih prava. Zato mnogi radnici nemaju pravo na plaćen odmor, na minimalnu zaradu, negira im se pravo na štrajk, ali i pravo na sindikalno organizovanje“, ukazala je ona emisiji „Radnici u Srbiji-ućutkana klasa“ Nezavisnog društva novinara Vojvodine.

Irena Pejić je kazala da država „šminka“ statistike tako da se uvek smanjuje broj nezaposlenih, te da među zvaničnim podacima nisu otpušteni radnici koji su imali ugovore o privremeno-povremenim poslovima, oni koji rade prelo agencija, na crno, pa i na određeno vreme.

„Svi  oni izmiču statistici. Zato radnici treba da rade na udruživanju, jer nema institucija koji bi morale da ih zaštite“, ocenila je.

Prema njenim rečima, ključni problem u borbi za radnička prava je u tome što je „politčki prostor iztazito skučen, gde nekoliko politčkih opcija uzurpira najveći deo tog prostoar i politički i medijski i na druge načine“.

„Fundamentalnih razlika između stranaka na vlasti i opozicije suštinski nema. Zato su potrebni novi politički programi za radnike, odnosno dolazak politčkih aktera koji će nedvosmisleno stati iza interesa radnika, dok je jačanje sindikata garancija za radnička prava. I sindikati treba da iskorače iz tradiconalnih okvira u politčku arenu“, istakla je Irena Pejić.

Potpredsednik Ujedinjenog granskog sindikata „Nezavisnost“ Dragan Milanović Pilac ocenio je da trenutno nema mnogo prostora za politčki angažman sindikata, jer, kako je naveo, na našoj političkoj sceni ne postoji socijal-demokratska opcija koju bi sindikati mogli podržati, a sindikat, kaže, ne treba da bude politička partija.

Milanović je kazao da je otpuštanje radnika za vreme epidemije poprimilo velike razmere, te da je neophodno da se radnici sindikalno organizuju kako bi se lakše izborili za svoja prava.

On je kazao i da su apsurdni podaci koje iznosi zvanična statistika u pogledu otpuštanja, jer je cilj da se prikaže što manje nezaposlenih i što manji izdaci države za pomoć onima koji su ostali bez posla.

„Građane finansirano iz budžeta, ne finansira ih Vučić“, istakao je on.

Dragan Milanović je naveo i da sindikat „Nezavisnost“ učlanjuje i one koji ne mogu da se sindikalno organizuju u svojim firnama i institucijama u kojima rade. Dodao je da su u tom pogledu samostalni umetnici posebno ugroženi.

„Svaki rad je rad, mora biti prepoznat, plaćen i društveno priznat. A način na koji se kod nas tretiraju umetnici je katastrofalan“, rekao je on, dodavši da slične probleme imaju i novinari frilenseri, koji plaćaju porez državi, ali ih država ne prepoznaje.

Govoreći o kršenju radnih prava u kompaniji Jura, Milanović je ocenio da je aktuelna epidemija samo pokazala da ta kompanija ima privliegovan položaj.

„Mogli bismo ovu odiseju sa Jurom nazvati ’od pelena do maski’. Pokrenuli smo to pitanje i na Soscijalno-ekonomskom savetu, na šta je resorni ministar Zoran Đorđević kazao da treba uvažiti i kulturološke razlike između južnokorejske kompanije i Srbije. Ali, mene interesuje zakon ove države, koje mora poštovati i Jura“, istakao je on.

Glavni urednik portala Radnik Miloš Vučković ocenio je da vlast igra ping-pong sa statističkim podacima u zavinost od toga kakvi su joj interesi, te da je takav slučaj i sa podacima o broju radnika koji su ostali bez posla tokom epidemije.

On je dodao da se stalno čule poruke da nema problema oko isplate minimalca u onim firmama koje nisu otpuštale radnike, ali da se brojni radnici već žale da su im plate smanjene.

„U Srbiji se nezaposlenima smatraju samo oni koji imaju ugvor o radu na određeno ili neodređeno vreme, niko drugi. Zato imamo dva sveta koja se sudaraju, i kad se desila pandemija, sve je ispliivalo na površinu. Zbog toga radnici moraju da se organizuju. Jer, sve je eskaliralo. Ali, verujem da su radnici shvatili da je sve do njih, da niko neće rešiti njihov problem, da moraju da se organizuju“, ocenio je Vučković.

On je kazao i da na političkoj sceni nije video ni jednu političku organizaciju koja se bavi problemima, radnika, odnosno malog običnog čoveka.

Svi se bave Rusima, Kinezima… velikim temama, a niko običnim problemima ljudi. Niko se ne bavi radnicima..“, rekao je Vučković.

Poručio je da bi bilo veoma značajno da se prihvati i podrži inicijativa za zabranu rada nedeljom, jer bi to bio korak u smeru rešavanja radnih problema.

Emisija je emitovana na Fejsbuk stranici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, a projekat je podržala Trag fondacija u okviru programa “Aktivne zajednice”.

NDNV je serijal emisija “NDNV Media Hub” započeo početkom aprila povodom privođenja naše koleginice Ane Lalić.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.