DVE HILJADE IZBEGLICA ČEKA IZLAZ IZ SRBIJE

DVE HILJADE IZBEGLICA ČEKA IZLAZ IZ SRBIJE

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

12.07.2016

Kategorija: U fokusu

Prihvatni centar za izbeglice u Subotici je pun, a oko 850 njih čeka i u kampovima na granici kako bi ušlo u Mađarsku. Državni sekretar Nenad Ivanišević najavljuje da će uskoro biti otvoren i kamp kod Dimitrovgrada te da će Srbija pomoći svima koliko je u njenoj moći, ali i ističe da ne može i neće sama da ponese teret migrantske krize te da očekuje pomoć Evropske unije.

Trenutno je u kampovima u Srbiji dve hiljade izbeglica sa Bliskog istoka. Oko 250 njih čeka kod graničnog prelaza Kelebija, a 660 kod Horgoša da pređe u Mađarsku. Prihvatilište u Subotici je puno, a za migrante – među kojim je dosta žena i dece – podignuti su šatori kako bi bili obezbeđeni i dodatni kapaciteti.

Abdulah je pet meseci putovao iz Iraka dok nije stigao do Prihvatilišta u Subotici, gde čeka priliku da se domogne Nemačke. Ta zemlja je željena destinacija i Osmanu koji je pre četiri meseca krenuo iz Alepa u Siriji.

“Još uvek nisam ni pokušao da pređem u Mađarsku. Kada sam stigao ovde, rekli su mi da je ta država uvela stoge mere kontrole na granici sa Srbijom, ali ja ne mogu odustati od namere da odem u Evropsku uniju”, kaže Osman iz Sirije za RTV.

Komesarijat za izbeglice se pobrinuo da ovi ljudi dobiju sve što im je neophodno.

“Dolaze nam iz Beograda, a znatan je broj i onih koje nam svakodnevno vraćaju iz Mađarske. Trenutno u kampu imamo 418 lica koji čekaju da pređu u Mađarsku”, objašnjava Tanja Kačar iz Komesarijata za izbeglice Srbije.

Izbgelicama s Bliskog istoka pomaže i grad Subotica.

“Pokazalo se da je gradnja ovog Prihvatnog centra bila opravdana. Prošle godine je bilo i onih koji su smatrali da nije potreban jer je zatvorena „Balkanska ruta” , ali je ovo što se sada događa dokaz da nisu bili u pravu”, ističe Milimir Vujadinović, predsednik Radne grupe za migracije grada Subotice.

Državni sekretar Nenad Ivanišević kaže da dnevno u Srbiju uđe oko 600 izbeglica, što dokazuje da “Balkanska ruta” nije zatvorena i najavljuje da će uskoro i u Dimitrovgradu biti otvoren Prihvatni centar kako bi se pomoglo ovim ljudima u nevolji.

“Tvrdim da je Srbija najhumanija zemlja na ruti od Turske do Nemačke, da smo najbolje organizovani, da imamo najbolje kapove, da je centar u Preševu jedan od svetlih primera kako treba dočekati onoga ko dolazi u Srbiju, da su centri u Subotici i ostalim mestima ogledalo kvalitetnog pružanja pomoći – ali i insistiramo na činjenici da sve to ne može biti briga samo Srbije”, kaže Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Nenad Ivanišević je najavio da će se ministri Aleksandar Vulin i Jadranka Joksimović već naredne nedelje sastati u Beogradu sa ambasadorima zemalja Evropske unije kako bi ih upoznali sa stanjem na Balkanskoj ruti i definisali kakvu će podršku pružiti Srbiji u rešavanju migrantske krize.

Stefanović i Kif o saradnji policija i nelegalnim migrantima

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović razgovarao je danas u Beogradu sa ambasadorom Velike Britanije Denisom Kifom o saradnji policija dve zemlje i problemu iregularnih migracija.

“U oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala u poslednje dve godine unapređena je saradnja dveju policija”, kazao je ministar Stefanović, istakavši da je Velika Britanija značajan partner, saopšteno je iz MUP-a.

Ambasador Kif je naglasio da je jedan od prioriteta Velike Britanije stabilnost Zapadnog Balkana, kao osnov napretka regiona i da će Velika Britanija će, bez obzira na političke odluke, podržavati Srbiju na evropskom putu, navodi se u saopštenju.

Fronteks: Pao broj ilegalnih migranata koji stižu u Evropu

Broj migranata koji ilegalno ulaze u Evropu je u padu od aprila, kad je Evropska unija postigla sporazum sa zvaničnom Ankarom o sprečavanju prelaska migranata iz Turske u Evropu preko Egejskog mora, saopštila je danas agencija EU za kontrolu granica Fronteks, dodajući da je Italija postala novo odredište izbeglica, uglavnom iz Libije.

“Tokom prvih šest meseci ove godine je u EU ilegalno ušlo 360.000 ljudi, što je više u odnosu na isti broj prošle godine, ali se od aprila beleži pad”, izjavio je izvršni direktor Fronteksa Fabris Leđeri za radio “Europe 1”, a preneo Rojters.

On je naveo da je Italija pretekla Grčku kao primarna tačka ulaska migranata i da se većina njih sada u Evropu zapućuje iz Libije.

U Italiju trenutno stiže oko 750 migranata dnevno, prema samo 50 koji stižu u Grčku, rekao je Leđeri, dodajući da je “Italija sada prva linija fronta”.

Fronteks je tokom čitave 2015. registrovao više od 1,5 miliona ilegalnih prelazaka granice u Evropu, pri čemu su migranti uglavnom ulazili u EU preko Grčke, a zatim nastavljali dalje ka Nemačkoj i Švedskoj, bežeći od rata i siromaštva na Bliskom Istoku i severu Afrike.

Ta agencija je navela da su dva glavna razloga za usporavanje priliva migranata dogovor EU i Turske iz aprila, kao i zatvaranje grčko-makedonske granice nešto ranije.

 

 

Izvor: RTV (Rada Stajić), FoNet, Beta, Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.