Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) – kao jedna od institucija koje su učestvovale u iniciranju Programa prekogranične saradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Evropske unije Republike Hrvatske – izrazio je zadovoljstvo ostvarenim rezultatima, budući da je za te namene opredeljeno milion kuna više od prvobitno predviđenih.
„Riječ je o prvom takvom programu Ministarstva na čelu s ministricom Natašom Tramišak koji ima za cilj pružiti podršku Hrvatima u Republici Srbiji i osnažiti pogranična područja Republike Hrvatske, te ‘potaknuti aktivaciju svih dionika na zajedničkom radu za dobrobit hrvatskoga naroda u Republici Srbiji i njegov gospodarski oporavak’“, navodi se u saopštenju za javnost.
Na javni poziv raspisan u sklopu ovog programa pristiglo je 65 projekata s više od 10 miliona kuna traženih sredstava, navode iz DSHV-a, a podršku je dobilo njih 20, čija je ukupna vrednost 3 miliona kuna.
Sredstva su dobile hrvatske institucije i organizacije iz Beograda, s područja Srema, Podunavlja, Sombora i Subotice i okoline, čime su pokrivena gotova sva područja u kojima Hrvati žive, napominju iz DSHV-a, te dodaju da su zajedno s Hrvatskim nacionalnim većem (HNV) radili na pružanju informativne podrške, stručnih saveta, edukaciji učesnika konkursa, uopšte pripremi, kojoj se pristupilo na organizovan način.
„Ujedno, DSHV je iznimno zadovoljan i načinom na koji je sve realizirano, napose uspostavljenom i osnaženom suradnjom između institucija, ustanova i udruga Hrvata iz Srbije s partnerima iz Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, uz podršku župana Ivana Anušića i Damira Dekanića, kao i izrađenim kvalitetnim projektima u područjima kulture, obrazovanja, turizma, edukacije, crkvenog života“, navodi se na kraju.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.