DSHV: Danas se navršava 30 godina od Šešeljevog mitinga u Hrtkovcima

DSHV: Danas se navršava 30 godina od Šešeljevog mitinga u Hrtkovcima

Objavio: Magločistač

06.05.2022

Kategorija: U fokusu

Na današnji dan, pre tačno 30 godina, 6. maja 1992. godine, u Hrtkovcima je bio održan miting na kom je učestvovao Vojislav Šešelj i pročitao imena 17 Hrvata kojima je javno poručeno da se sele, podsećaju iz Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV).

Kako iz ove stranke ocenjuju dalje, radilo o organizovanom progonu koje je, bez ikakvog povoda, započelo godinu dana ranije, polovinom 1991, etničkim nasiljem u Novom Slankamenu, ali je događaj u Hrtkovcima u javnosti prepoznat kao najeklatantniji i najočigledniji primer.

Hrvati su, napominju iz DSHV-a, 90-ih proterivani i iz drugih vojvođanskih mjesta: Golubinaca, Sota, Morovića, Erdevika, Kukujevaca, Gibarca, Šida, Vašice, Rume, Iriga, Beške, Maradika, Inđije, Zemuna, Novih Banovaca, Surčina, Sremske Kamenice, Beočina, Čerevića, Petrovaradina, Sremskih Karlovaca, Sremske Mitrovice, Nikinaca, Platičeva, Martinaca, Bača, Plavne, Sonte, Stanišića…

„Nevladine udruge govore o tome kako je u Vojvodini 1990-ih ubijeno 25 osoba, te da ju je moralo napustiti između 35 i 40 tisuća Hrvata. Od izbjeglih se Hrvata do danas gotovo nitko nije vratio u rodni kraj“, stoji u saopštenju za javnost.

Prema oceni DSHV-a, u politikama suočavanja s prošlošću u Srbiji još uvek izostaje tematizovanje i prikladno rešavanje pitanja proterivanja Hrvata iz Vojvodine:

„Pravosudna tijela nisu pokretala sudske postupke za učinjene zločine, ne postoji niti jedno javno obilježje, a nema ni prigodnog memoriranja. Ovi se zločini različitim strategijama nijekanja prešućuju, na što ne pristajemo“.

Oni podsećaju dalje da je za zločine nad Hrvatima u Vojvodini pravosnažno u Hagu osuđen Vojislav Šešelj, koji je nakon toga, „mimo svih demokratskih načela i standarda međunarodnoga prava“, nastavio svoje političko delovanje, čak i u mestima u kojima su se zločini zbog kojih je osuđen dogodili, kao što su Hrtkovci, čime se isti banalizuju.

Takođe, u Srbiji postoje osobe koje su pravosnažno osuđene za ratne zločine u Hrvatskoj, a koje vrše vlast u pojedinim lokalnim samoupravama sa značajnim udelom Hrvata.

„Sa stajališta ne samo vrijednosti multikulturalnih društava nego i temeljnih načela demokracije, tako što je neodrživo. Budući da je tako što nedopustivo za svaku demokratski legitimiranu državu, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini zahtijeva da mjerodavna tijela Republike Srbije isto i zabrane. To, kao pripadnici ranjene zajednice, s razlogom očekujemo, jer se isto može tumačiti i kao ruganje nevinim žrtvama i kao nespremnost srbijanskih vlasti da primijene neke od temeljnih preporuka Europske unije kada je riječ o politikama suočavanju s prošlošću. Nadamo se kako nedjelovanje glede toga ne znači i odobravanje“, navodi se na kraju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.