Državna revizorska institucija (DRI) dostavila je Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu informacije i dokaze o sumnjivim radnjama čelnika opštine Mali Iđoš, u vezi sa ulaganjem državnog novca u privatnu industrijsku zonu u toj lokalnoj samoupravi, objavio je danas Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
“Na osnovu podataka do kojih smo došli i koje smo utvrdili u toku sprovođenja revizije kod subjekta revizije opštine Mali Iđoš, stekli smo uverenje da je potrebno obavestiti nadležne državne organe o postupanju u vezi sa ugovorima koji su predmet vašeg interesovanja”, navodi se u odgovoru DRI na pitanja VOICE-a.
VOICE je u februaru prošle godine pisao da je industrijska zona u opštini Mali Iđoš u poslednjih desetak godina u više navrata opremana novcem iz različitih državnih fondova, iako se zvanično nalazi u privatnom vlasništvu.
Model za opremanje privatne industrijske zone bespovratnim državnim novcem patentirala je lokalna samouprava u saradnji sa Aleksanderom Samonigom, biznismenom iz Austrije, 2004. godine, naveo je VOICE.
Tada je osnovano javno-privatno preduzeće Smol steps (Small steps d.o.o.) u kojem je odnos kapitala 90 prema 10 odsto u korist austrijskog biznismena.
Lokalna vlast je vlasniku industrijskog parka plaćala eksproprijaciju zemljišta, a potom novcem iz državnih fondova infrastrukturno opremala privatnu imovinu, naveo je VOICE pozivajući se na dokumentaciju.
VOICE je podsetio da je Zakon o javno-privatnom partnerstvu donet 2011. godine, odnosno sedam godina nakon početka saradnje Malog Iđoša i Smol stepsa i na ocenu poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića da bi registar javnih ugovora trebalo da bude zasnovan na načelima zaštite javnog interesa i transparentnosti.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.