prof. dr Aleksandar Čučković, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
Dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici, prof. dr Aleksandar Čučković, gostovao je sinoć u “Utisku nedelje”, autoskoj emisiji Olje Bećković, gde je ocenio da su najavljene izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, a koje se tiču četvrtog studentskog zahteva, “dosta relaksirajuće”.
Te izmene i dopune, koje će se naći pred Narodnom skupštinom 4. marta, donose umanjenje školarina za 50 odsto, te povećanje plata u visokom obrazovanju za 16 odsto, ali i promenu strukture saveta na fakultetima i univerzitetima.
„Osim ovih cifara koje su pomenute, značajna je promena strukture saveta gde je povećan broj članova saveta na fakultetima i Univerzitetu u odnosu na predstavnike osnivača. Taj broj je bio 15 odsto studenti, 30 odsto osnivač, a 55 odsto na strani fakulteta – sada je 60 odsto na strani fakulteta“, rekao je prof. dr Čučković, a prenosi Nova.rs.
Profesor Ekonomskog fakulteta je rekao i da četvrti studentski zahtev nije najvažniji, te da u ovom trenutku predstavlja zapravo jedan “gest iz straha”:
„Ne mislim da je četvrti zahtev najvažniji, on je u nekom smislu raznorodan u odnosu na ostale zahteve koji su vezani za jedan konkretan povod i smisao. Ovde je jedan dodatan zahtev uspostavljen koji je dosta grubo skiciran“.
Na pitanje da li bi neki nastavnici i profesori 5. marta nakon povećanja plata od 16 odsto mogli da zaborave na ostale studentske zahteve, Čučković je rekao da to nije bitno:
„Pretpostavljam da će se javiti takvo osećanje kod nekih, ali to nema nikakve veze. Nisu profesori počeli sa studentskom pobunom, nego su studenti obustavili rad fakulteta“, zaključio je prof. dr Aleksandar Čučković.
O ispunjenosti preostala tri studentska zahteva
Studentkinja Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Anđela Prodanović, sumirala je preostala tri studentska zahteva:
“Prvi zahtev – objava dokumentacije, i dalje je na razmatranju ekspertske grupe. Drugi – da se odbace krivične prijave protiv svih studenata koji su lišeni slobode na protestu u Novom Sadu nije ispunjen jer su oni pomilovani, što implicira da su oni krivi. Takođe, imamo i zahtev gde je više od 30 ljudi napadalo studente na mirnim blokadama. Imali smo priliku i da vidimo jednog od napadača na studente FDU na mitingu vladajuće partije“, rekla je ova studentkinja, govoreći o Aleksandaru Jokiću koji je viđen u pratnji predsednika Aleksandra Vučića na mitingu u Požarevcu, a sud je odlučio da on nije kriv i da se ne procesuira.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.