CRTA poziva organizacije civilnog društva da podnesu predloge projekata u okviru inicijative “Građani imaju moć”

CRTA poziva organizacije civilnog društva da podnesu predloge projekata u okviru inicijative “Građani imaju moć”

Objavio: Magločistač

15.07.2021

Kategorija: U fokusu

Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA, nezavisna, nestranačka organizacija civilnog društva posvećena razvoju demokratske kulture i građanskog aktivizma, uputila je poziv organizacijama civilnog društva da podnesu predloge projekata u okviru inicijative “Građani imaju moć”.

Program podrške organizacijama civilnog društva u okviru inicijative “Građani imaju moć” pokrenut je radi unapređenja kapaciteta lokalnih organizacija za uspešno sprovođenje inicijativa usmerenih na:

  • podsticanje građanskog aktivizma kroz realizaciju javnih događaja koji se fokusiraju na uključivanje građana i lokalne zajednice u konkretne inicijative usmerene na borbu protiv korupcije, unapređenje odgovornosti institucija i zaštitu javnog interesa;
  • povećanje nivoa informisanosti i svesti građana o konkretnim slučajevima korupcije i lokalnim problemima izazvanim nepostojanjem odgovornosti i transparentnosti u procesima donošenja odluka;
  • zahtevanje većeg stepena odgovornosti institucija kroz korišćenje dostupnih institucionalnih mehanizama kao što su: peticije, pravne analize i pokretanje pravnih postupaka, učešće na javnim raspravama i slično.

Program podrške u okviru inicijative “Građani imaju moć” podrazumeva dodelu finansijskih sredstava u iznos od 1.000.000 dinara organizacijama civilnog društva čije aktivnosti su u skladu sa ovim ciljevima. 

Ovaj program posebno je usmeren na podršku aktivnostima kao što su: javne akcije, korišćenje institucionalnih mehanizama (slanje zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, podnošenje prigovora, podnošenje zahteva za inspekcijski nadzor, pokretanje pravnih postupaka i drugo), učešće na javnim raspravama i drugim konsultativnim procesima, kampanje u lokalnoj zajednici i online kampanje, angažovanje eksperata od značaja za temu projekta, dok će se izdavanje publikacija, održavanje konferencija, kreiranje i unapređenje veb platformi finansirati samo u izuzetnim slučajevima.

Projektni predlozi treba da budu fokusirani na konkretne slučajeve ili probleme iz lokalne zajednice, a predložene projektne aktivnosti treba da ponude i ukazuju na potencijalna rešenja za navedeni problem.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.