Četrnaest osoba je stradalo u urušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu saopštilo je Više javno tužilaštvo, sedmoro do sada identifikovano. Tri povređene osobe u KC Vojvodina u kritičnom stanju, lekari se bore za njihove živote. Dan žalosti proglašen je u subotu u celoj Srbiji, a tri dana u Novom Sadu.
Do tragedije je došlo kada se teška armirano-betonska nadstrešnica obrušila na ljude danas nešto pre 12 sati.
Tužlaštvo je u saopštenju za javnost navelo da su identifikovane dve ženske osobe A.R. (20) i A.Ć.S. (35) i pet osoba muškog pola: H.S. (27), M.M. (21), Š.Đ. (77), R.V. (69) i S.V. (45).
Zbog zadobijenih povreda u ovom događaju, do sada su u Klinički centar Vojvodine primljene tri osobe, čiji identitet još uvek nije utvrđen, a radi se o dve osobe žensog pola i jednom muškarcu.
Dodaje se da Više javno tužilaštvo u Novom Sadu preduzima sve mere i radnje u skladu sa zakonom, radi utvrđivanja postojanja elemenata krivičnog dela i odgovornosti za učinjeno, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je ranije danas da je među stradalima i dete od šest godina.
Posle 16 časova, četiri sata nakon nesreće, izvučene su poslednje dve žive osobe koje su bile ispod ruševina – jedna žena i jedna devojčica od 14 godina. Sa njima su spasioci sve vreme bili u kontaktu.
Obe su izvučene žive i prevezene u bolnice na preglede i zbrinjavanje.
„Nažalost, verovatno ima još nekoliko ljudi ispod ruševina. Lično sam mogao da vidim jedno telo koje se još nalazi ispod ovih ruševina, do kojeg je sad praktično nemoguće doći, a telo ne daje nikakve znake života, tako da sigurno da ima još, da ovaj broj neće biti konačan. Traga se za preostalima“, kazao je Dačić.
„Akcija spašavanje je izuzetno teška, trajaće više časova. Tu je 80 spasilaca iz više gradova i teška mehanizacija“, rekao je Dačić, u obraćanju novinarima.
Osamnaestogodišnji mladić i devojke od 21 i 23 godine teško su povređeni i životno ugroženi. Portparol Zavoda za urgentnu medicinu Novi Sad dr Zoran Krulj za 021.rs kaže da je 10 njihovih ekipa dežuralo sve vreme i da i dalje dežuraju na Železničkoj stanici.
Mladiću od 18 godina je amputirana noga. Jedna osoba je sa politraumatskim povredama zbrinuta i prevezena na Odeljenje reanimacije Urgentnog centra, druga je intubirana, dok je devojka 2001. godište prevezena bez svesti.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov izjavila je da je svo troje preživelih i izvučenih ispod ruševina trenutno u Urgentnom centru.
„Sve tri osobe su teško povređene, dve su još u operacionoj sali„, rekla je doktorka Turkulov i istakla da je reč o mladim osobama.
Ona je navela da je akcija spasavanja još u toku i da su lekari hitne pomoći i Kliničkog centra sinhronizovani.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić izjavio je ranije danas da je više od 30 osoba povređeno, prenosi N1.
„U skladu sa svim procedurama, pošto istražni organi obave uviđaj, obavestićemo javnost o daljim koracima. Grad je u neprestanom kontaktu sa nadležnim organima i preduzeće sve neophodne korake“, rekao je Đurić.
Mediji navode da se tokom večeri očekuje i obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića tim povodom.
Na mestu nesreće trenutno radi više desetina vatrogasaca, spasilaca, policajaca i predstavnika Hitne pomoći, a kamioni redovno odvoze velike količine šuta.
Novinari koji se nalaze na licu mesta morali su da se pomere iza kranova koji raščišćavaju ruševine na stanici.
Betonska nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu urušila se danas oko 12 časova.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je ranije danas da je javni tužilac izašao na lice mesta na mestu gde se obrušio deo zgrade železničke stanice, kako bi izvršio uviđaj.
U saopštenju se dodaje da se u saradnji sa policijom i nadležnim inspekcijskim i drugim službama preduzimaju sve mere radi utvršivanja činjenica i okolnosti u vezi sa uzrokom tog događaja.
Infrastrukture Železnice Srbije saopštile su da nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad- Subotica.
„U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice“, navodi se u saopštenju, prenosi N1.
Dodaje se i da je železnički saobraćaj u stanici Novi Sad u prekidu, a da vozovi saobraćaju iz pravca Beograda do stanice Petrovaradin.
Infrastruktura železnice Srbije žali zbog nesreće koja se dogodila, a uzroci i svaki novi detalj iz istrage biće odmah saopšten, precizira se u saopštenju.
Ispred Kliničkog centra Vojvodine su pripadnici žandarmerije i medicinsko osoblje i svi su spremni za prihvat povređenih. I Dečija bolnica je u pripravnosti za prijem povređenih kod Železničke stanice.
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine pozvao je dobrovoljne davaoce krvi da se odazovu, navodeći da su trenutne rezerve O i A krvne grupe smanjene.
„Krv mogu da daju sve zdrave osobe muškog i ženskog pola od 18 do 65 godina ukoliko zadovolje medicinske uslove i kriterijume nakon laboratorijskog i lekarskog pregleda, koji se obavlja u sklopu davanja krvi. Svako ko se dobro oseća i smatra da je zdrav može biti potencijalni davalac krvi“, navodi se u saopštenju.
Radno vreme Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine je svaki radni dan do 7 do 19h, i prvu subotu od 8 do 12h.
U Novom Sadu će naredna tri dana biti Dan žalosti, počevši od subote, 2. novembra, saopšteno je iz Gradske kuće.
Vlada Srbije proglasila je 2. novembar za Dan žalosti na teritoriji cele republike, a na osnovu Zakona o obeležavanju dana žalosti u Republici Srbiji.
Ovim zakonom je predviđeno da se dan žalosti proglašava, između ostalog, zbog naročito teške nesreće koja za posledicu ima smrt, ranjavanje ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.