Akcija progresivne Vojvodine: Rezultati jesenje žetve pokazuju da su neophodne hitne mere za spas poljoprivrede

Akcija progresivne Vojvodine: Rezultati jesenje žetve pokazuju da su neophodne hitne mere za spas poljoprivrede

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

05.10.2022

Kategorija: Privreda , U fokusu

“Na osnovu preliminarnih procena, rezultati poljoprivredne proizvodnje u Vojvodini za 2022. godinu izuzetno su loši. Pšenica je podbacila za 50%, kukuruz od 60% do 90%, soja od 60% do 90% u odnosu na 2021. Katastrofalni prinosi najviše će pogoditi ratare, a negativno će se odraziti na čitavu privredu i životni standard građana Srbije”, upozoravaju iz Akcije progresivne Vojvodine (APV).

Takva situacija nije, međutim, samo posledica ovogodišnje suše, već i dugogodišnjeg sistematskog urušavanja poljoprivrede od strane režima vladajuće Srpske napredne stranke, smatraju iz APV-a:

“Najpre je uništeno govedarstvo (od nekadašnjih 447.000 grla u Vojvodini danas je preostalo ispod 250.000), a sad je na tom putu i ratarska proizvodnja”.

Da bi se zaustavilo propadanje, dodaju, potrebne su hitne mere za spas poljoprivrede i poljoprivrednih proizvođača tako što će se višestruko uvećati direktne subvencije po grlu stoke i po hektaru zemljišta do sto hektara u vlasništvu, kao u susednim državama.

“Za ozbiljnije promene nabolje, međutim, neophodna su veća ulaganja u razvoj sela i manjih gradova. Investiranjem u komunalnu infrastrukturu, izgradnju puteva, škola, bolnica moraju se obezbediti pristojni uslovi za život i podizanje dece, jer će se u suprotnom nastaviti migracije u velike gradove, sela će ostati prazna, a ljudi će prestati da se bave poljoprivredom”, upozoravaju iz ove organizacije na kraju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.