Uspostaviti praćenje izbora iz rodne perspektive i evidentiranje rodno zasnovanog nasilja; raditi na senzibilizaciji i obrazovanju članica i članova izbornih komisija i biračkih odbora; podsticati uvođenje rodne perspektive u rad političkih stranka, kontinuirano unapređivati rad medija u izveštavanju o izborima – to su glavne preporuke proizašle na osnovu istraživanja koje je Akademija ženskog liderstva sprovela prateći izborni proces u Srbiji sa fokusom na nasilje prema ženama u izbornoj kampanji.
Iako formalno pravno izbori i posle više od 40 dana još uvek nisu završeni, Akademija ženskog liderstva je danas u Beogradu predstavila završni izveštaj pod nazivom „Za izbore bez nasilje“, a njegove glavne nalaze predstavile su članice stručnog tima Akademije Marija Srdić, Marija Babović, Biljana Stepanov, Smiljana Milinkov i Aleksandra Galonja, dok su kao gošće učestvovale Sonja Lokar, međunarodna ekspertkinja za rodnu ravnopravnost iz Slovenije, i Lana Prlić, alumnistkinja Akademije i poslanica u Parlamentu Federacije BiH.
Najporazniji podatak je, čulo se na ovom događaju, da se o nasilju prema ženama u centralnim informativnim emisijama skoro ne govori, kao i da ono nije prepoznato kao relevantna politička tema. Takođe, žene su u prilozima bile zastupljene sa tek 14%, a 9 od 17 parlamentarnih lista nije predstavilo nijednu svoju kandidatkinju, prezentovala je neke od uvida Smiljana Milinkov.
Biljana Stepanov je rekla da je u kampanji najviše bilo prisutno psihičko nasilje, iako je bilo evidentiranih primera i fizičkog nasilja.
“Žao nam je što Republičlka izborna komisija nema nikakve podatke o nasilju na biračkim mestima i to mora da se promeni. Ne može onakav izborni dan prepun nasilja da nema ni jedan podatak”, zaključila je Stepanov, dok je Marija Srdić govorila o strahu žena da prijave nasilje i strukturnoj neravnopravnosti koja ženama otežava političko delovanje.
Marija Babović je podsetila na činjenicu da je nasilje instrument za zadržavanje postojećih odnosa moći u društvu i da se nasiljem žene obeshrabruju da uzmu aktivnije učešće u politici, iako nema demokratskog društva ako se iz njega isključuje polovina populacije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.