Akademija ženskog liderstva (AŽL) pokrenula je kampanju „Izbori bez nasilja“ u okviru koje će prikupljati podatke o svim oblicima nasilja kojima su žene koje učestvuju u izborima izložene tokom izborne kampanje.
Ti podaci će obuhvatiti prikupljanje podataka o psihološkom (verbalnom), fizičkom, seksualnom uznemiravanju i nasilju kao i različitim vrstama pritiska, ucena, uznemiravanja kako u javnosti tako i unutar političkih organizacija, da bi na temelju njih bile načinjene preporuke usmerene na pružanje sistemske zaštite žena angažovanih na javnim poslovima i time omogućeno njihovo ravnopravno učešće u izbornom procesu u budućnosti.
“Pozivamo sve učesnice i učesnike izbora, novinarke, aktivistkinje NVO, kao i građane i građanke da prijave pretnje i sve druge oblike nasilja prema kandidatkinjama i drugim ženama koje učestvuju u izbornom procesu na tri načina: putem websajta www.liderke.org, putem mejla prijavinasilje@liderke.org i putem Viber poruke na broj +381 61 309 3880″, navodi se u saopštenju za javnost.
Na ovim izborima će biti uključen najveći broj žena do sada, napominju iz Akademije ženskog liderstva, a budući da se oni odvijaju u atmosferi podela u društvu, postoje i veliki rizici za slučajeve nasilja prema ženama, pre svega kandidatkinjama i aktivistkinjama, ali i ženama u izbornoj administraciji.
“Ovom kampanjom želimo javnosti da skrenemo pažnju na neravnopravnu izbornu trku koje žene vode jer za razliku od muških kolega one moraju da se nose sa nasiljem, pretnjama i uznemiravanjem. Na ovaj način verujemo da možemo da utičemo da se nasilje prema ženama u izborima smanji i podigne svest javnosti o važnosti borbe protiv ovih društvenih pojava”, navodi se na kraju.
AŽL godinama prati nasilje prema ženama angažovanim u javnoj sferi. Akademija je bila deo Mreže SOS Vojvodina, koja je 2019. pripremila izveštaj iz senke za Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), i Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju nasilja protiv žena i nasilja u porodici (GREVIO).
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.