Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV) je “sa zabrinutošću primio vijest da će na sutrašnjoj sjednici Skupštine Grada Subotica biti riječi i o donošenju ‘Odluke o pristupanju promjeni Statuta Grada Subotica’ i to radi ‘uvođenja bunjevačkog jezika u ravnopravnu službenu uporabu na području Grada Subotice'”, objavljeno je na sajtu ove stranke.
“Dodatno smo iznenađeni što je riječ o inicijativi čiji je podnosilac gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, koji se ovim činom kao predstavnik vlasti jasno i nedvosmisleno svrstao na jednu stranu u identitetskim sporovima ovdašnje hrvatske zajednice”, navodi se dalje u izjavi koju potpisuje predsednik DSHV-a Tomislav Žigmanov.
Iz DSHV-a podsećaju da od osnivanja ukazuju na činjenicu da se država svojim politikama i postupcima meša u ovaj spor tako da proaktivno, afirmativno i s politikama pozitivnog priznanja pristupa zajednici Bunjevaca nehrvata, kao što je i sada slučaj, a da istovremeno spram onih Bunjevaca koji sebe smatraju Hrvatima, a takvih je više od tri četvrtine, gradi i sprovodi politike s negativnim značajkama.
“DSHV ne dovodi u pitanju legitimnost pokretanja procedure za izmjenu Statuta subotičkog gradonačelnika, no ovim putem želimo ukazati na prijepore ove inicijative budući da bi čak i ‘politička odluka’ morala imati svoje utemeljenje u zakonima i struci”, navodi se u saopštenju za javnost.
Iz DSHV-a napominju da ne postoji formalno-pravna mogućnost uvođenja „bunjevačkog jezika“ u ravnopravnu službenu uporabu na području grada Subotice, jer se na temelju Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma Republike Srbije jezik određene nacionalne manjine uvodi u službenu upotrebu ukoliko je broj pripadnika te nacionalne manjine na teritoriju jedinice lokalne samouoprave najmanje 15 %, a broj pripadnika Bunjevaca prema popisu iz 2011. u Subotici iznosi 13.553, odnosno 9,57 % od ukupnog broja stanovnika.
“Ističemo kako do sada u Republici Srbiji ni u jednoj jedinici lokalne samouprave nije zabilježen slučaj ‘novog, slobodnijeg tumačenja zakona’ da je jezik jedne manjine, koje ima manje od 15 % od ukupnog stanovništva, uveden u službenu uporabu te će ovo predstavljati mogući presedan”, upozoravaju iz DSHV-a.
Sama inicijativa je, ocenjuju dalje, protivna nekoliko odredaba Sporazuma između Republike Hrvatske i Srbije i Crne Gore o zaštiti prava hrvatske manjine u Srbiji i Crnoj Gori i srpske i crnogorske manjine u Republici Hrvatskoj, što može biti dodatni razlog za narušavanje ukupnih odnosa između Republike Srbije i Republike Hrvatske.
DSHV takođe ukazuje na naučnu apsurdnost oko slučaja „bunjevačkog jezika“:
“U jezikoslovnim znanostima, i u Srbiji i u Hrvatskoj, kao neupitna figurira teza da se u svih bačkih Hrvata, pa i Bunjevaca, ima raditi tek o ‘govoru’ koji pripada novoštokavskomu ikavskom dijalektu, koji u ‘genetskolingvističkome kriteriju’ pripadaju hrvatskomu jezičnom korpusu, a ‘ni u jednoj relevantnoj slavističkoj literaturi bunjevački se govor nikad ne naziva jezikom’, što je navedeno u službenom očitovanju Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Kada se spominje završetak procesa ‘standardizacije’ ‘bunjevačkog jezika’ reći ćemo da on još uvijek nema svoju gramatiku i pravopis, u punom značenju jezičnih pravila u služenju i korištenju nekim jezikom. Zbog svega toga, kako je i istaknuto u spomenutom dokumentu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, ‘bunjevački jezik’ nema svoju ISO oznaku niti je naveden u bibliografskoj bazi Glottolog te se ni po jednome jezikoslovnom kriteriju ne može smatrati zasebnim jezikom'”.
Na temelju iznetih činjenica i argumenata – i formalno-pravnih i političkih i jezikoslovnih – DSHV na kraju izražava nadu da će isti biti uzeti u obzir prilikom razmatranja ove inicijative na sednici Skupštine grada Subotica, te da će gradonačelnik svojom konačnom odlukom potvrditi svoju snažnu opredeljenost evropskoj budućnosti Subotice i Srbije.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.