Žigmanov: DSHV tokom kampanje izložen pretnjama, pritiscima i antihrvatskom raspoloženju

Žigmanov: DSHV tokom kampanje izložen pretnjama, pritiscima i antihrvatskom raspoloženju

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

17.06.2020

Kategorija: Subotica

Aktivisti Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i Vojvođanskog fronta koji su sinoć lepili plakate u Subotici bili su izloženi pretnjama, a jutros ih je policija privela kako bi ih zaštitila, izjavio je danas predsednik ove stranke Tomislav Žigmanov.

“Zahvaljujemo ovog puta na više nego korektnom postupanju policije koja je profesionalno uradila taj deo. Naravno da oni nisu bili privedeni zbog toga što ih je neko prijavio da čine nedopuštene stvari, nego su bili zaštićeni kao žrtve onog ko ometa i nakon sat vremena poskida sve naše plakate. To onda govori o nejednakim uslovima za komunikaciju sa biračima”, rekao je Žigmanov na današnjoj konferenciji za novinare.

Sublimirajući izbornu kampanju na izmaku, Žigmanov je između ostalog ocenio da su izazovi sa kojima su se u proteklom periodu sučavali bili brojni, među kojima je “snažno antihrvatsko raspoloženje”, podsetivši da su početak izborne kampanje obeležile optužbe na račun hrvatskih institucija da promovišu ustaštvo i veličaju NDH-a.

“Ta optužba je toliko apsurdna, da na nju uopšte ne treba odgovarati. Što se onda preslikavalo kroz govor mržnje na društvenim mrežama jer smo mi koji smo stali na crtu i izašli na izbore označavani upravo pogrdnim imenima, sa tim porukama – to su oni koji veličaju ustaštvo, to su oni kojima je stalo do vrednosti NDH-a. To, naravno, onda ima posledice kada je u pitanju strah i nesigurnost”, rekao je Žigmanov.

 

Foto: Magločistač

Lider DSHV-a takođe je optužio Srpsku naprednu stranku (SNS) da su vršili pritisak na njihove aktiviste i vođe mesnih odbora, što je ocenio za “nedopustivu navalenciju”.

“Neki naši aktivisti, prvaci u pojedinim lokalnim zajednicama, više od pet puta su zvani od strane predstavnika telefonskih timova zagovaranja vladajuće stranke sa jednim stalnim, istim upitom – jeste li sigurni da ćete glasati za nas. Ta vrsta navalencije ne da je prekomerna, nego šalje poruku koja nije primerena demokratskim društvima. Moje biračko pravo je moja lična stvar, a sa druge strane, ne može se na taj način slati poruka markiranja onoga ko je prvak u hrvastkoj zajednici u datom naselju”, ocenio je Žigmanov.

Takođe je izrazio sumnju u način na koji su pojedine izborne liste došle do potrebnog broja potpisa za izbornu kandidaturu.

“Postoje opravdane sumnje da oni koji žele ući u izbornu utakmicu nisu bili sposobni samostalnim snagama i resursima prikupiti dovoljan broj potpisa podrške građana za svoje izborne liste, nego su im to učinili strukture onih koji su ili na vlasti ili su bliski vlasti, kojima je za cilj da ostvare ili pripomognu smanjenju uspeha onih koji su im politički takmaci”, naveo je Žigmanov.

Govoreći o funkcionerskoj kampanji, Žigmanov je naveo primer otvaranja tucanik-puta od Male Bosne do Hrvatskog Majura za koji je rekao da je predstavljen kao “lični dar gradonačelnika i struktura SNS-a”, iako je već šest godina u prioritetu plana i programa Mesne zajednice koju vodi DSHV.

“Ne možemo verovati da jedan atarski put koji se otvara u dužini nešto manjoj od četiri kilometra može biti toliko važan da se mi mimoiđemo. Jesmo li mi zaista najgori ljudi na svetu, koji ne zaslužuju da ono što se isplaniralo i uradilo na njihovoj teritoriji budu na takav način isključeni”, pita Žigmanov.

DSHV će učestvovati na izborima za Narodne poslanike Skupštine Srbije, poslanike u Skupštini Vojvodine i odbornike u šest lokalnih samouprava gde žive Hrvati u koaliciji Ujedinjena demokratska Srbija, odnosno Vojvođanski front.

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.