Prikupljanje potpisa za građanske zborove u mesnim zajednicama, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
Jedan broj građana Subotice je, po uzoru na Beograd, Novi Sad i druge gradove u Srbiji, doneo odluku da se uključi u procese neposredne demokratije organizovanjem zborova građana. Međutim, mnogi Subotičani se i dalje pitaju na koji način se organizuju zborovi građana, kome se obratiti, gde se informisiti, i na koji način pokrenuti rešavanje nagomilanih problema koji postoje u mesnim zajednicama u kojima žive.
U saopštenju sazivača zborova za mesne zajednice na teritoriji Grada Subotica koje je prosleđeno medijima podseća se da se u Zakonu o lokalnoj samoupravi, u članu 67, navodi da je zbor građana jedan od tri oblika neposrednog učešća građana u ostvarivanju lokalne samouprave (ostala dva su građanska inicijativa i referendum). Funkcionisanje zbora građana je dalje definisano članom 69 Zakona, kao i za građane Subotice – članovima 77-81. Statuta Grada Subotice.
“Zbor građana je okupljanje građana radi neposrednog odlučivanja o nekom pitanju i rešavanja nekog zajedničkog problema koji ugrožava lokalnu zajednicu. Zbor građana u našem pravnom sistemu postoji kao jedan od zakonom predviđenih načina da građani lično i neposredno izraze svoje mišljenje i podnesu različite predloge i zahteve organima vlasti na lokalnom nivou. Opštinske vlasti su zatim dužne da reaguju na ove predloge zborova građana u roku od najviše 60 dana. Dakle, zbor građana je oblik neposredne demokratije, tj. sistema u kome građani sami donose odluke, bez posrednika i izabranih predstavnika”, objašnjavaju potpisnici saopštenja.
Grad Subotica ima 37 mesnih zajednica. Kako bi se građani lakše organizovali i grupisali po mesnim zajednicama, napravljena je Viber grupa za sve građane Subotice.
U toj grupi nalaze se poveznice za podgrupe tj. grupe na nivou mesnih zajednica. Subotičani mogu da uđu u „veliku Viber grupu“, pronađu poveznicu za svoju mesnu zajednicu, i uključe se u organizaciju zbora za tu mesnu zajednicu.
Problem sa kojima se građani najčešće susreću je nepoznavanje kojoj mesnoj zajednici pripadaju. Ono što je u tom slučaju važno, jeste utvrditi mesto prebivališta tj. koja adresa se nalazi u ličnoj karti, dok mesto stanovanja u ovom slučaju nije bitno.
Zatim je neophodno na zvaničnoj veb stranici lokalne samouprave Grada Subotice upoznati se sa opisom područija određene mesne zajednice. Građanin pripada određenoj mesnoj zajednici ukoliko se adresa iz lične karte nalazi u okviru područija te mesne zajednice.
U saopštenju se dalje navodi da se meštani ne poznaju dovoljno i postoji određena doza nepoverenja. Da bi se razbilo nepoverenje, sa jedne strane, ključna je transparentnost u smislu da je dostupno javnosti sve što se radi po pitanju organizacije, a sa druge, razgovor licem u lice.
“Više puta se događalo da ljudi nemaju poverenja jedni u druge, međutim, nakon direktnog razgovora, shvate da istom cilju teže – dobrobiti građana ovog grada. U vezi sa tim, proteklog vikenda su organizovani neformalni skupovi (tzv. predzborovi) u cilju boljeg povezivanja, upoznavanja i izgradnje poverenja”, ističe se u saopštenju za javnost.
Takođe, dodaje se, postavlja se i pitanje odakle nekom pravo da sebe naziva sazivačem zbora i (super)administratorom Viber grupe.
“Kako bi zbor bio valjan, pravno gledano, neophodno je prikupiti najmanje 50 potpisa građana sa prebivalištem na područiju za koje se zbor saziva. Lice koje je prikupljalo potpise podnosi zahtev Gradskoj upravi u cilju održavanja zbora. Iako se uvek može osporavati legitimitet inicijatora za održavanje zbora, u praksi retko ko želi imenom i prezimenom da stane iza ideje za sazivanje zbora, da za to podnese zahtev i predsedava zborom”, navodi se.
Pored toga, kao jednom od ključnih karakteristika savremenih demokratskih društava, sazivači zborova u Subotici se vode principom smenjivosti, pa se na svakom zboru bira novi sazivač/predsedavajući za naredni zbor.
“Kako su (super)administratori u ‘velikoj Viber grupi’ kao i u Viber grupama mesnih zajednica iz redova sazivača zbora, njihovom smenom nakon održanog zbora prestaje i njihova uloga (super)administratora u ‘velikoj Viber grupi” i u grupama za mesnu zajednicu”, pojašnjava se.
“Samim tim možeš i ti, dragi čitaoče, da se angažuješ i kandiduješ za sazivača zbora. Pored toga, možeš da daješ predloge za tačke dnevnog reda, a naravno da možeš da se javljaš za reč tokom zbora, kao i da glasaš za predlog, protiv predloga, ili da budeš uzdržan. Jedino nepisano pravilo je da sazivači zborova ne budu članovi političkih stranaka, ili sa njima povezani na bilo koji način”, navodi se u pozivu.
Sazivači zborova ovim povodom pozivaju sve sugrađane da se uključe u radove zborova i ostvare svoje pravo neposrednog učešća u rešavanju lokalnih problema.
Saopštenje potpisuju sazivači zbora za mesne zajednice “Bajnat”, “Centar I”, “Centar III”, “Dudova šuma”, “Đurđin”, “Gat”, “Kelebija”, “Kertvaroš”, “Mali Bajmok”, “Mali Radanovac”, “Novo Selo”, “Palić”, “Peščara”, “Prozivka”, “Radanovac”, “Stari Žednik”, “Zorka”, “Željezničko naselje”.
Jedan Komentar na
“Zborovi građana Subotice: Kako se organizuju, gde se informisati, kome se obratiti za pomoć?”
Bravo za inicijativu. Mnogo je bitno da se izaberu kompetentne osobe za odnose sa javnošću, kako ne bi došlo do nesporazuma među građanima usled nečije nesposobnosti da objasni materiju meštanima. Prava osoba na pravom mestu je 50 + 1% obavljenog posla, u suprotnom mnogo glavobolje za mnoge, zbog jedne pogrešne odluke. Srećno i podrška za ovu sjajnu ideju koja je definitivno u interesu svih.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.